O‘zbekistonda raqamli texnologiyalar markazi tashkil etildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Enterprise Uzbekistan" nomli raqamli texnologiyalar markazini tashkil etish to‘g‘risida farmon imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligi ma’lum qildi. Mazkur markaz alohida hudud sifatida faoliyat olib boradi va uning ishlash tizimi ingliz huquqiy rejimiga asoslanadi.
Markazning asosiy vazifalari qatoriga sun’iy intellektni rivojlantirish, video o‘yinlar yaratish (GameDev), biznes jarayonlarni autsorsing qilish (BPO) hamda IT-konsalting xizmatlarini amalga oshirish kiradi. Yangi tashkilot mamlakatda raqamli yechimlar va innovatsiyalarni rivojlantirishga qaratilgan.
Shu bilan birga, markaz IT sohasida malakali kadrlar tayyorlashga ham alohida e’tibor qaratadi. Bu esa O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyoti va texnologik salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.

В Узбекистане создан центр цифровых технологий
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ о создании центра цифровых технологий под названием "Enterprise Uzbekistan". Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство юстиции. Данный центр будет функционировать как отдельная территория, а его система работы будет основана на английском правовом режиме.
Основными задачами центра являются развитие искусственного интеллекта, создание видеоигр (GameDev), аутсорсинг бизнес-процессов (BPO) и предоставление IT-консалтинговых услуг. Новая организация направлена на развитие цифровых решений и инноваций в стране.
Кроме того, центр уделяет особое внимание подготовке квалифицированных кадров в IT-сфере. Это способствует повышению цифровой экономики и технологического потенциала Узбекистана.