Toshkentda davlat boshqaruvi bo‘yicha xalqaro forum boshlandi
Bugun Toshkentdagi Xalqaro kongress markazida davlat boshqaruvini rivojlantirishga bag‘ishlangan xalqaro forum boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda byurokratik to‘siqlarni kamaytirish, boshqaruv tizimini zamonaviy model asosida qayta tashkil etish va sun’iy intellekt texnologiyalarini keng joriy qilish masalalari muhokama qilinadi. Forumning ochilish marosimida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etishi kutilmoqda.
Tadbir davomida davlat xizmatlarini raqamlashtirish, idoralar faoliyatini shaffof qilish va qaror qabul qilish jarayonlariga innovatsion yondashuvlarni joriy etish kabi masalalar ko‘rib chiqiladi. Xususan, sun’iy intellekt asosida ishlab chiqilgan yechimlardan foydalanish bo‘yicha xalqaro ekspertlarning fikrlari tinglanadi.
Forum doirasida yana bir muhim uchrashuv rejalashtirilgan. Unda davlat rahbari Birlashgan Arab Amirliklarining hukumat ishlari bo‘yicha vaziri Muhammad al-Gargaviy boshchiligidagi delegatsiya bilan muloqot o‘tkazadi.
Suhbat davomida raqamli hukumatni rivojlantirish, innovatsion boshqaruv usullarini qo‘llash va sun’iy intellektni joriy qilish bo‘yicha tajriba almashish masalalari muhokama qilinadi. Shuningdek, forum ishtirokchilari O‘zbekistonning zamonaviy va texnologik davlat boshqaruviga o‘tish strategiyasi, xalqaro hamkorlik imkoniyatlari va qo‘shma loyihalar haqida fikr almashadi.
Ushbu tadbir mamlakatda innovatsion boshqaruv madaniyatini shakllantirishda muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda. Manba: One.uz

В Ташкенте начался международный форум по государственному управлению
Сегодня в Международном конгресс-центре в Ташкенте начался международный форум, посвящённый развитию государственного управления. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом мероприятии будут обсуждаться вопросы снижения бюрократических барьеров, реорганизации системы управления на основе современной модели и широкого внедрения технологий искусственного интеллекта. Ожидается участие президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в церемонии открытия форума.
В ходе мероприятия будут рассмотрены вопросы цифровизации государственных услуг, прозрачности деятельности ведомств и внедрения инновационных подходов в процесс принятия решений. В частности, будут заслушаны мнения международных экспертов по использованию решений, разработанных на основе искусственного интеллекта.
В рамках форума запланирована ещё одна важная встреча. В ней глава государства проведёт диалог с делегацией во главе с министром по делам правительства Объединённых Арабских Эмиратов Мухаммадом аль-Гаргави.
В ходе беседы будут обсуждаться вопросы развития цифрового правительства, применения инновационных методов управления и внедрения искусственного интеллекта, а также обмен опытом. Кроме того, участники форума обменяются мнениями о стратегии перехода Узбекистана к современному и технологичному государственному управлению, возможностях международного сотрудничества и совместных проектах.
Ожидается, что это мероприятие станет важным шагом в формировании культуры инновационного управления в стране. Источник: One.uz