O‘zbekiston Respublikasida 2025-yil 27-noyabrda qabul qilingan yangi qonun (O‘RQ–1098) asosida bir qator huquqiy hujjatlarga muhim o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlarning asosiy maqsadi elektron sigaretalar va nikotinli tamaki mahsulotlarining noqonuniy aylanmasini oldini olishdir. Xususan, Jinoyat kodeksiga yangi modda kiritilib, mamlakat hududida muomalasi taqiqlangan elektron sigaretalar, veyplar, nikotinli suyuqliklar va boshqa qurilmalarni ishlab chiqarish, sotish, saqlash, tashish, olib kirish yoki olib chiqish bo‘yicha javobgarlik keskin kuchaytirildi.
Agar ushbu harakatlar “ancha miqdor”da amalga oshirilsa yoki ilgari ma’muriy jazo qo‘llangandan so‘ng takrorlansa, quyidagi jazolar belgilandi: — Bazaviy hisoblash miqdorining 300 baravaridan 500 baravarigacha jarima; — 2 yildan 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari; — 3 yildan 5 yilgacha ozodlikni cheklash; — 3 yildan 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish. Shuningdek, qonunda motivatsion norma ham joriy etilgan.
Agar qoidabuzar o‘z qilmishini tan olsa, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga ixtiyoriy ravishda murojaat qilsa va taqiqlangan mahsulotlarni topshirsa, u jinoiy javobgarlikdan ozod qilinadi. Ushbu chora noqonuniy bozor ishtirokchilarini qonuniy faoliyatga qaytishga rag‘batlantirish maqsadida kiritilgan.
“Alkogol va tamaki mahsulotlarining tarqatilishini hamda iste’mol qilinishini cheklash to‘g‘risida”gi qonunga ham o‘zgartish kiritilib, elektron sigaretalar va ular uchun mo‘ljallangan suyuqliklarning aylanmasi qat’iy taqiqlandi. Mazkur o‘zgarishlarning asosiy maqsadi yoshlar salomatligini himoya qilish, zararli odatlarning tarqalishini oldini olish hamda noqonuniy bozorni qisqartirishdir.
Mutaxassislar bu choralarning kelajak avlod sog‘lig‘ini saqlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidlashmoqda.

Строгий запрет на продажу электронных сигарет введён
В Республике Узбекистан 27 ноября 2025 года был принят новый закон (ОЗ–1098), который внес важные изменения и дополнения в ряд правовых документов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная цель этих изменений — предотвратить незаконный оборот электронных сигарет и никотинсодержащих табачных изделий. В частности, в Уголовный кодекс введена новая статья, которая значительно ужесточает ответственность за производство, продажу, хранение, перевозку, ввоз или вывоз электронных сигарет, вейпов, никотиновых жидкостей и других устройств, оборот которых запрещён на территории страны.
Если эти действия совершаются в «значительном размере» или повторяются после применения административного наказания, предусмотрены следующие наказания: — штраф от 300 до 500 базовых расчетных величин; — исправительные работы сроком от 2 до 3 лет; — ограничение свободы на срок от 3 до 5 лет; — лишение свободы на срок от 3 до 5 лет. Также в законе введена мотивационная норма.
Если нарушитель признает свою вину, добровольно обращается в правоохранительные органы и сдаёт запрещённые товары, он освобождается от уголовной ответственности. Эта мера введена с целью стимулировать участников незаконного рынка перейти к законной деятельности.
В закон «О ограничении распространения и потребления алкогольной и табачной продукции» также внесены изменения, которые строго запрещают оборот электронных сигарет и предназначенных для них жидкостей. Основная цель этих изменений — защита здоровья молодёжи, предотвращение распространения вредных привычек и сокращение незаконного рынка.
Эксперты подчёркивают, что эти меры имеют важное значение для сохранения здоровья будущих поколений.