O‘zbekistonda elektron sigaretalar to‘liq taqiqlandi
O‘zbekistonda elektron sigaretalar bo‘yicha qonunchilik keskin kuchaytirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025-yil 27-noyabr kuni qabul qilingan yangi qonunga ko‘ra, endilikda elektron sigaretalarni ishlab chiqarish, saqlash, tashish yoki sotish qonunbuzarlik hisoblanib, jiddiy javobgarlikka sabab bo‘ladi. Qonunga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, mamlakat hududida taqiqlangan tamaki mahsulotlari va nikotin yetkazib beruvchi elektron qurilmalarni ishlab chiqarish yoki olib kirish katta miqdorda amalga oshirilsa, quyidagi jazolar belgilanadi: 123,6 million so‘mdan 206 million so‘mgacha jarima, 2-3 yil axloq tuzatish ishlari, 3-5 yil ozodlikni cheklash yoki 3-5 yilga ozodlikdan mahrum qilish.
Shu bilan birga, qonunda shunday band bor: agar shaxs taqiqlangan mahsulotlarni ixtiyoriy ravishda topshirib, aybini tan olsa, u javobgarlikdan ozod qilinadi. Bu norma qonuniylikni ta’minlash va noqonuniy faoliyatni kamaytirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, “Alkogol va tamaki mahsulotlarini cheklash to‘g‘risida”gi qonunga ham o‘zgartirishlar kiritilib, elektron sigaretalar va ularning tarkibidagi suyuqliklarni mamlakatda muomalaga chiqarish to‘liq taqiqlandi. Yangi tartibning asosiy maqsadi yoshlar salomatligini himoya qilish va nikotin mahsulotlarining tarqalishini cheklashga qaratilgan.

В Узбекистане электронные сигареты полностью запрещены
В Узбекистане законодательство по электронным сигаретам значительно ужесточено. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новому закону, принятому 27 ноября 2025 года, теперь производство, хранение, перевозка или продажа электронных сигарет считается нарушением закона и влечёт серьёзную ответственность. В соответствии с внесёнными изменениями, если на территории страны в больших объёмах производится или ввозится запрещённая табачная продукция и электронные устройства, содержащие никотин, предусмотрены следующие наказания: штраф от 123,6 миллиона до 206 миллионов сумов, 2-3 года исправительных работ, ограничение свободы на 3-5 лет или лишение свободы на 3-5 лет.
Кроме того, в законе предусмотрена статья, согласно которой, если лицо добровольно сдаст запрещённые продукты и признает свою вину, оно освобождается от ответственности. Эта норма направлена на обеспечение законности и сокращение незаконной деятельности.
Также в закон «О ограничении алкогольной и табачной продукции» внесены изменения, полностью запрещающие обращение электронных сигарет и жидкостей для них на территории страны. Основная цель нового порядка — защита здоровья молодёжи и ограничение распространения никотиновых продуктов.
Это, в свою очередь, способствует формированию здорового образа жизни. Источник информации: Zamin.uz