O‘zbekistonda elektron sigaretlar savdosi taqiqlandi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev elektron sigaretlar va ularga mo‘ljallangan suyuqliklarni sotishni taqiqlovchi qonunni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligi matbuot xizmati xabar berdi. Yangi qonunga muvofiq, elektron sigaretlarni yirik miqyosda ishlab chiqarish, eksport qilish yoki import qilish taqiqlanadi.
Ushbu qoidani buzganlarga nisbatan moliyaviy va jinoiy choralar qo‘llaniladi. Jarima miqdori 500 bazaviy hisoblash miqdorigacha, ya’ni 206 million so‘mgacha yetishi mumkin.
Bundan tashqari, qoidabuzar uch yilgacha tuzatish ishlari yoki besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi bilan jazolanishi mumkin. Qonunda takroriy qoidabuzarlik uchun ham qattiq choralar nazarda tutilgan.
Ammo, agar aybdor o‘z ixtiyori bilan huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilib, aybini tan olsa va taqiqlangan mahsulotlarni topshirsa, u jazodan ozod etiladi. Bu o‘z navbatida, qonunbuzarliklarni kamaytirishga va profilaktik choralarni kuchaytirishga qaratilgan.
Mazkur qonun jamiyatda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va yoshlar o‘rtasida zararli odatlarning oldini olish maqsadida qabul qilingan.

В Узбекистане запрещена продажа электронных сигарет
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал закон, запрещающий продажу электронных сигарет и жидкостей для них. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Министерства юстиции. В соответствии с новым законом, запрещается крупномасштабное производство, экспорт или импорт электронных сигарет.
К нарушителям данного правила будут применяться финансовые и уголовные меры. Размер штрафа может достигать 500 базовых расчетных величин, то есть до 206 миллионов сумов.
Кроме того, нарушитель может быть наказан исправительными работами сроком до трёх лет или лишением свободы на срок до пяти лет. В законе предусмотрены строгие меры за повторные нарушения.
Однако, если виновный добровольно обратится в правоохранительные органы, признает свою вину и сдаст запрещённые товары, он освобождается от наказания. Это направлено на снижение числа правонарушений и усиление профилактических мер.
Данный закон принят с целью пропаганды здорового образа жизни в обществе и предотвращения вредных привычек среди молодёжи.