O‘zbekistonda IT rivoji: Eksport va investitsiyalar o‘smoqda
O‘zbekistonda sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar rivoji jadal sur’atda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatga ushbu sohada qariyb 2 milliard dollar investitsiya jalb qilindi. IT-xizmatlar eksporti 4,5 barobar oshib, 1 milliard dollarga yaqinlashgani qayd etildi.
Bu ma’lumotlar Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida o‘tkazilgan sun’iy intellekt forumi davomida taqdim etildi. Shuningdek, IT-mutaxassislarni tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari soni uch barobarga oshib, 145 taga yetdi.
Ushbu muassasalarda tahsil olayotgan talabalar soni 80 mingdan oshgan. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida esa 2 milliondan ziyod yoshlar o‘z malakasini oshirishga muvaffaq bo‘ldi.
Bundan tashqari, 20 mingdan ortiq informatika o‘qituvchilari Massachusets texnologiya instituti bilan hamkorlikda tashkil etilgan Yangi O‘zbekiston universiteti kurslarida ishtirok etmoqda. Tibbiyot sohasida ham raqamli texnologiyalar keng qo‘llanilmoqda.
Raqamli diagnostika yordamida 50 mingdan ortiq kasallik sabablarini aniq aniqlashga erishildi. Bu esa bemorlarga ko‘rsatiladigan xizmat vaqtini 5–7 barobar qisqartirdi.
Qoraqalpog‘istonda mammografik tasvirlarning 70 foizi mahalliy sun’iy intellekt platformasi orqali tahlil qilinmoqda. Tashxislarning 98 foizi shifokorlar tomonidan tasdiqlanmoqda, bu esa tashxis qo‘yish muddatini ikki soatgacha qisqartirishga imkon berdi.
Texnologik startaplar soni 10 barobarga oshdi va ularga 300 million dollar investitsiya kiritildi. Shu bilan birga, Saudiya Arabistoni bilan hamkorlikda qiymati 3 milliard dollarga teng bo‘lgan birinchi “yashil” ma’lumotlar markazini qurish ishlari boshlandi.

Развитие IT в Узбекистане: экспорт и инвестиции растут
В Узбекистане стремительно продолжается развитие искусственного интеллекта и цифровых технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
В страну было привлечено около 2 миллиардов долларов инвестиций в этой сфере. Экспорт IT-услуг увеличился в 4,5 раза и приблизился к 1 миллиарду долларов.
Эти данные были представлены во время форума по искусственному интеллекту с участием Президента Шавката Мирзиёева. Также количество высших учебных заведений, готовящих IT-специалистов, увеличилось в три раза и достигло 145.
Число студентов, обучающихся в этих учреждениях, превысило 80 тысяч. В рамках проекта «Один миллион программистов» более 2 миллионов молодых людей смогли повысить свою квалификацию.
Кроме того, более 20 тысяч преподавателей информатики участвуют в курсах Университета Нового Узбекистана, организованных в сотрудничестве с Массачусетским технологическим институтом. В медицине также широко применяются цифровые технологии.
С помощью цифровой диагностики удалось точно определить причины более 50 тысяч заболеваний. Это сократило время оказания услуг пациентам в 5–7 раз.
В Каракалпакстане 70 процентов маммографических изображений анализируются через местную платформу искусственного интеллекта. 98 процентов диагнозов подтверждаются врачами, что позволило сократить время постановки диагноза до двух часов.
Количество технологических стартапов увеличилось в 10 раз, и в них было инвестировано 300 миллионов долларов. Одновременно начались работы по строительству первого «зеленого» дата-центра стоимостью 3 миллиарда долларов в сотрудничестве с Саудовской Аравией.
Эти достижения свидетельствуют о расширении цифровой экономики в стране. Источник информации: zamin.uz.