O‘zbekistonda yagona QR-kod tizimi joriy etiladi
O‘zbekistonda moliyaviy texnologiyalarni rivojlantirish doirasida QR-kod orqali to‘lovlarni amalga oshirish uchun yagona standartlarni joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu dastur 2026-yilgacha amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Markaziy bankka moliyaviy tashkilotlar bilan hamkorlikda universal QR-kod loyihasini sinov tariqasida ishga tushirish vazifasi yuklatilgan bo‘lib, bu jarayon joriy yil oxirigacha amalga oshirilishi kutilmoqda.
Kelgusi yil boshida esa ushbu texnologiyaga oid hujjatlarni ishlab chiqish va tasdiqlash ishlari rejalashtirilgan. Yagona QR-kod tizimi 2024-yil fevral oyidan boshlab to‘liq ishga tushirilishi mo‘ljallangan.
Ushbu yangilik mamlakatda to‘lov tizimlarini yanada qulay va xavfsiz qilishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, 2024-yil sentabr oyidan boshlab O‘zbekistonda ochiq bank tizimi faoliyatini boshlashi kutilmoqda.
Bu platforma banklar, to‘lov tashkilotlari va moliyaviy texnologiyalar bilan bog‘liq kompaniyalarga ma’lumotlarni xavfsiz almashish imkoniyatini beradi. Ushbu tizim moliyaviy xizmatlarning sifatini oshirish va mijozlar uchun qulaylik yaratishni maqsad qilgan.

В Узбекистане вводится единая система QR-кодов
В Узбекистане в рамках развития финансовых технологий планируется внедрить единые стандарты для осуществления платежей через QR-коды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Реализация этой программы запланирована до 2026 года. Центральному банку поручено совместно с финансовыми организациями запустить проект универсального QR-кода в тестовом режиме, что ожидается до конца текущего года.
В начале следующего года планируется разработка и утверждение документов, связанных с данной технологией. Единая система QR-кодов должна быть полностью введена в эксплуатацию с февраля 2024 года.
Это нововведение направлено на повышение удобства и безопасности платежных систем в стране. Кроме того, с сентября 2024 года в Узбекистане ожидается запуск системы открытого банкинга.
Эта платформа позволит банкам, платежным организациям и компаниям, связанным с финансовыми технологиями, безопасно обмениваться информацией. Система нацелена на повышение качества финансовых услуг и создание удобств для клиентов.