Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva mamlakat kuch tuzilmalari rahbarlari bilan o‘tkazilgan ishchi yig‘ilishda giyohvand moddalar savdosi va unga aloqador jinoyatlarga qarshi kurashish bo‘yicha yangi bosqich boshlanganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yig‘ilish davomida mavjud tahdidlar tahlil qilinib, muammoni bartaraf etish uchun tezkor hamkorlik mexanizmlarini mustahkamlash zarurligi qayd etildi. So‘nggi yillarda giyohvand moddalar savdosi, jinoiy guruhlar faoliyati va noqonuniy qurol-aslaha muomalasi jiddiy xavotir uyg‘otayotgan muammolardan biriga aylangan.
Saida Mirziyoyeva mas’ul rahbarlardan bu sohada aniq natijalarga erishish uchun samarali va ishonchli tizimni shakllantirishni talab qildi. Yig‘ilishda narkojinoyatchilikka qarshi kurashish uchun muvofiqlashtirilgan va tezkor ishlaydigan yagona mexanizmni qisqa muddatda tashkil etish vazifasi belgilandi.
Shuningdek, huquqni muhofaza qilish organlari o‘rtasida ma’lumot almashish, operatsiyalarni muvofiqlashtirish va profilaktika tadbirlarini kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi. Saida Mirziyoyeva so‘zlariga ko‘ra, davlatning jinoyatchilikka qarshi siyosati murosasiz yondashuvni o‘z ichiga oladi.

Новый этап в борьбе с наркоманией
Руководитель Администрации Президента Саида Мирзиёева на рабочем совещании с руководителями силовых структур страны объявила о начале нового этапа в борьбе с торговлей наркотиками и связанными с ней преступлениями. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе совещания был проведён анализ существующих угроз и отмечена необходимость укрепления оперативных механизмов сотрудничества для устранения проблемы. В последние годы торговля наркотиками, деятельность преступных группировок и незаконный оборот оружия стали одной из серьёзных причин для беспокойства.
Саида Мирзиёева потребовала от ответственных руководителей создать эффективную и надёжную систему для достижения конкретных результатов в этой сфере. На совещании была поставлена задача в кратчайшие сроки организовать единый скоординированный и оперативно действующий механизм борьбы с наркопреступностью.
Также было подчеркнуто, что необходимо усилить обмен информацией, координацию операций и профилактические мероприятия между правоохранительными органами. По словам Саиды Мирзиёевой, государственная политика в области борьбы с преступностью предполагает бескомпромиссный подход.
Новые меры имеют важное значение для обеспечения безопасности населения и защиты национальных интересов. Источник: One.uz