Toshkent shahrining 12 ta tumanida joylashgan qurilish obyektlarida ekologik va sanitariya talablariga rioya etilishi holati bo‘yicha keng ko‘lamli tekshiruvlar o‘tkazilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu reydlar davomida jami 140 nafar mas’ul xodim jalb qilinib, ular qurilish maydonlarida chang, qum va boshqa ifloslanishlarni oldini olish ustidan nazoratni kuchaytirmoqda. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, tekshirilgan 96 ta obyektning 60 tasida havoni chang bilan ifloslantirmaslik talablari buzilgani aniqlangan.
Bundan tashqari, 47 ta qurilish hududida maydonning kamida 25 foizini ko‘kalamzorlashtirish talablariga rioya qilinmagani qayd etilgan. Bu holatlar tufayli 15 ta obyektning faoliyati vaqtincha to‘xtatilgan.
Reydlar davomida 70 nafar shaxs ma’muriy javobgarlikka tortilgan, 68 nafar shaxs esa rasman ogohlantirilgan. Mutasaddilarning ta’kidlashicha, bu kabi chora-tadbirlar shahar havosini asrash va ekologik talablarga rioya qilishni ta’minlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, qurilish maydonlarida ifloslanishni kamaytirish maqsadida qo‘shimcha ishlar olib borilmoqda. Jumladan, 24 ta obyektga maxsus suv yuvish moslamalari o‘rnatilgan, 62 ta obyekt esa avtomobillar shinalarini yuvish uchun maxsus basseynlar bilan ta’minlangan.

В Ташкенте нарушаются экологические требования на строительных объектах
В 12 районах города Ташкента проводятся масштабные проверки соблюдения экологических и санитарных требований на строительных объектах. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этих рейдов было привлечено всего 140 ответственных сотрудников, которые усиливают контроль за предотвращением пыли, песка и других загрязнений на строительных площадках. По последним данным, из 96 проверенных объектов в 60 выявлены нарушения требований по недопущению загрязнения воздуха пылью.
Кроме того, на 47 строительных площадках не соблюдены требования по озеленению не менее 25% территории. В связи с этими нарушениями деятельность 15 объектов была временно приостановлена.
В ходе рейдов 70 лиц привлечены к административной ответственности, 68 лиц получили официальные предупреждения. По словам ответственных лиц, такие меры направлены на сохранение городского воздуха и обеспечение соблюдения экологических требований.
Также на строительных площадках проводятся дополнительные работы по снижению загрязнения. В частности, на 24 объектах установлены специальные устройства для мойки водой, а 62 объекта обеспечены специальными бассейнами для мойки шин автомобилей.