O‘zbekistonda ilk mahalliy tezyurar poyezdlar ishlab chiqariladi
O‘zbekiston yaqin kelajakda o‘zining ilk mahalliy tezyurar poyezdlarini ishlab chiqarishni boshlashi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati raisining birinchi o‘rinbosari Hikmatulla Rahmatov ma’lum qildi. U 27-noyabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan Transkaspiy yo‘lagi va o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha xalqaro forumda jurnalistlar bilan suhbatda bu boradagi rejalar bilan o‘rtoqlashdi.
Rahmatovning so‘zlariga ko‘ra, xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda mahalliy zavodda tezyurar poyezdlar ishlab chiqarish bo‘yicha muzokaralar deyarli yakuniga yetgan. Qaror yaqin kunlarda qabul qilinishi kutilmoqda.
Dastlabki rejaga ko‘ra, poyezdlar ishlab chiqarish 2027-yilda boshlanadi. Bu poyezdlar dunyoning ilg‘or davlatlaridan birining kompaniyasi bilan hamkorlikda O‘zbekistonda ishlab chiqariladi.
Mahalliy ishlab chiqarishning asosiy afzalliklari sifatida Rahmatov yangi poyezdlarning import mahsulotlarga nisbatan ancha arzon bo‘lishini ta’kidladi. Bunga mahalliy mutaxassislarning malakasi, texnologiyalarni o‘zlashtirish imkoniyati va soliq tushumlarining mamlakat ichida qolishi kabi omillar sabab bo‘ladi.
Rahmatovning fikricha, bu jarayon mahalliy kadrlarning bilim va tajribasini oshirishga, innovatsion yondashuvlarni rivojlantirishga xizmat qiladi. Shuningdek, yangi tezyurar poyezdlar nafaqat O‘zbekiston ichida, balki Markaziy Osiyo, Kavkaz va MDH mamlakatlariga ham eksport qilinishi rejalashtirilmoqda.
Bu mahsulotlar xalqaro standartlarga to‘liq javob beradi. Rahmatovning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda ishlab chiqariladigan tezyurar poyezdlar MDH davlatlari orasida faqat Rossiyada mavjud bo‘lgan poyezdlardan ham zamonaviyroq bo‘ladi.
Shu bilan birga, ularning narxi chet eldan xarid qilinadigan poyezdlarga qaraganda 10–15 foiz arzonroq bo‘lishi kutilmoqda. Mahalliy ishlab chiqarish nafaqat iqtisodiy samara keltiradi, balki yangi ish o‘rinlari yaratish, eksportni rivojlantirish va valyuta tushumlarini oshirish kabi ijobiy natijalarga ham olib keladi.

В Узбекистане будут производиться первые местные скоростные поезда
В Узбекистане в ближайшем будущем планируется начать производство первых местных скоростных поездов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил первый заместитель председателя акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» Хикматулла Рахматов. Он поделился планами в этой области в ходе международного форума по Транскаспийскому маршруту и взаимосвязи, который прошёл 27 ноября в Ташкенте, в беседе с журналистами.
По словам Рахматова, переговоры о производстве скоростных поездов на местном заводе в сотрудничестве с иностранными компаниями практически завершены. Ожидается, что решение будет принято в ближайшие дни.
Согласно первоначальному плану, производство поездов начнётся в 2027 году. Эти поезда будут производиться в Узбекистане в сотрудничестве с компанией из одной из передовых стран мира.
Основными преимуществами местного производства Рахматов назвал значительно более низкую стоимость новых поездов по сравнению с импортными изделиями. Это обусловлено квалификацией местных специалистов, возможностью освоения технологий и тем, что налоговые поступления останутся внутри страны.
По мнению Рахматова, этот процесс будет способствовать повышению знаний и опыта местных кадров, развитию инновационных подходов. Кроме того, новые скоростные поезда планируется экспортировать не только внутри Узбекистана, но и в страны Центральной Азии, Кавказа и СНГ.
Эти изделия полностью соответствуют международным стандартам. По словам Рахматова, скоростные поезда, производимые в Узбекистане, будут более современными, чем поезда, имеющиеся только в России среди стран СНГ.
При этом ожидается, что их цена будет на 10–15 процентов ниже, чем у поездов, закупаемых за рубежом. Местное производство принесёт не только экономическую выгоду, но и положительные результаты в виде создания новых рабочих мест, развития экспорта и увеличения валютных поступлений.
На первоначальном этапе планируется производство 10 скоростных поездов в год. Источник информации: One.uz.