O‘zbekistonda moliyaviy erkinlikni oshirish choralari belgilandi
O‘zbekistonda fuqarolarning moliyaviy erkinligini oshirish va yangi texnologiyalarni joriy etish maqsadida muhim chora-tadbirlar rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlar Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2023 yil 27 noyabrda tasdiqlangan moliyaviy texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"da belgilangan. Hujjatga ko‘ra, 2025 yilning dekabr oyigacha Markaziy bank fuqarolarga o‘z maoshlarini olish uchun istalgan bank yoki to‘lov tizimini tanlash imkoniyatini taqdim etuvchi mexanizmni ishlab chiqadi.
Bu yangilik xodimlarga o‘z tanloviga ko‘ra moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkonini beradi va banklar o‘rtasidagi raqobatni oshiradi. Shuningdek, 2026 yilning iyun oyigacha ommaviy parallel to‘lov tizimi joriy qilinadi.
Bu tizim ish beruvchilarga bir vaqtning o‘zida bir nechta bankka maosh o‘tkazish imkoniyatini yaratadi. Natijada, xodimlar biror bir moliyaviy muassasaga bog‘lanib qolmasdan, o‘zlari uchun qulay tizimdan foydalanish imkoniga ega bo‘ladilar.
Bundan tashqari, 2026 yilning fevral oyida tezkor to‘lovlar tizimi orqali telefon raqami yordamida shaxsdan shaxsga (P2P) pul o‘tkazmalarini amalga oshirish yo‘lga qo‘yiladi. Shu bilan birga, Open API texnologiyasi orqali mablag‘larni istalgan ilova yordamida o‘tkazish imkoniyati ham yaratiladi.

В Узбекистане определены меры по повышению финансовой свободы
В Узбекистане планируются важные меры по повышению финансовой свободы граждан и внедрению новых технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти изменения предусмотрены в «дорожной карте» развития финансовых технологий, утверждённой Президентом Шавкатом Мирзиёевым 27 ноября 2023 года. Согласно документу, до декабря 2025 года Центральный банк разработает механизм, позволяющий гражданам выбирать любой банк или платёжную систему для получения своей заработной платы.
Это нововведение даст сотрудникам возможность пользоваться финансовыми услугами по своему выбору и усилит конкуренцию между банками. Кроме того, до июня 2026 года будет внедрена массовая параллельная платёжная система.
Эта система позволит работодателям одновременно переводить зарплату в несколько банков. В результате сотрудники смогут пользоваться удобной для себя системой, не привязываясь к какому-либо финансовому учреждению.
Кроме того, в феврале 2026 года будет запущена система быстрых платежей, позволяющая осуществлять переводы с человека на человека (P2P) по номеру телефона. Также будет создана возможность переводить средства через любое приложение с помощью технологии Open API.