Pochta xizmatlari hajmi 5,5 trillion so‘mga yetdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-oktabr oylarida O‘zbekistonda pochta va kurerlik xizmatlari hajmi 5,5 trillion so‘mni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 10,1 foizga oshgan. Ushbu o‘sish mamlakatda elektron tijoratning rivojlanishi va logistika xizmatlariga bo‘lgan talabning ortib borayotganidan dalolat beradi.
Hududlar bo‘yicha tahlil qilinganda, xizmatlar hajmi bo‘yicha yetakchi Toshkent shahri bo‘lib, poytaxtda ushbu soha hajmi 2,9 trillion so‘mga yetdi. Bu umumiy bozorning yarmidan ko‘pini tashkil etadi.
Ikkinchi o‘rinda Samarqand viloyati joylashib, bu yerda xizmatlar hajmi 602,4 milliard so‘mni tashkil etdi. Keyingi o‘rinlarni Toshkent viloyati (433,5 milliard so‘m), Farg‘ona viloyati (420,4 milliard so‘m) va Qashqadaryo viloyati (300,5 milliard so‘m) egalladi.
Andijon viloyatining ko‘rsatkichi ham e’tiborga molik bo‘lib, 291,7 milliard so‘mni tashkil etdi. Boshqa hududlardagi ko‘rsatkichlar quyidagicha: Qoraqalpog‘iston Respublikasida 64,9 milliard so‘m, Buxoro viloyatida 66,3 milliard so‘m, Jizzax viloyatida 42,7 milliard so‘m, Navoiy viloyatida 34,6 milliard so‘m, Namangan viloyatida 161,1 milliard so‘m, Surxondaryo viloyatida 62,1 milliard so‘m, Sirdaryo viloyatida 41,3 milliard so‘m va Xorazm viloyatida 80,5 milliard so‘m.
Umuman olganda, pochta va kurerlik xizmatlari sohasida barqaror o‘sish kuzatilmoqda. Bu o‘sish, ayniqsa, yirik shaharlardagi savdo va iqtisodiy faollikning ortishi bilan izohlanadi.

Объем почтовых услуг достиг 5,5 триллионов сум
По данным Государственного комитета статистики, в январе-октябре 2025 года объем почтовых и курьерских услуг в Узбекистане составил 5,5 триллиона сум. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 10,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Этот рост свидетельствует о развитии электронной коммерции и растущем спросе на логистические услуги в стране.
При анализе по регионам лидером по объему услуг является город Ташкент, где объем этой сферы достиг 2,9 триллиона сум. Это составляет более половины общего рынка.
На втором месте находится Самаркандская область, где объем услуг составил 602,4 миллиарда сум. Следующими идут Ташкентская область (433,5 миллиарда сум), Ферганская область (420,4 миллиарда сум) и Кашкадарьинская область (300,5 миллиарда сум).
Показатель Андижанской области также заслуживает внимания и составил 291,7 миллиарда сум. Показатели в других регионах следующие: Республика Каракалпакстан — 64,9 миллиарда сум, Бухарская область — 66,3 миллиарда сум, Джизакская область — 42,7 миллиарда сум, Навоийская область — 34,6 миллиарда сум, Наманганская область — 161,1 миллиарда сум, Сурхандарьинская область — 62,1 миллиарда сум, Сырдарьинская область — 41,3 миллиарда сум и Хорезмская область — 80,5 миллиарда сум.
В целом наблюдается стабильный рост в сфере почтовых и курьерских услуг. Этот рост особенно объясняется увеличением торговой и экономической активности в крупных городах.