Markaziy bank fintex rivoji bo‘yicha strategiya tayyorlaydi
O‘zbekiston Markaziy banki 2030 yilgacha moliyaviy texnologiyalar (fintex) sohasini rivojlantirish bo‘yicha strategiya ishlab chiqishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayon 2026 yil aprel oyining boshigacha xorijiy ekspertlar ishtirokida amalga oshirilishi belgilangan. Bu haqda davlat rahbari farmonida qayd etilgan.
Shuningdek, Markaziy bank fintex sohasini rivojlantirish uchun tajribaga ega bo‘lgan xorijiy venchur fond boshqaruvchilarini jalb qilishni rejalashtirgan. Kelgusi yillarda fintex rivoji uchun maxsus komissiya tashkil etilishi va 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan qo‘llab-quvvatlash dasturi tasdiqlanishi kutilmoqda.
2026 yildan boshlab respublikada tokenlardan to‘lov vositasi sifatida foydalanish imkonini beruvchi maxsus tartib joriy etiladi. Shuningdek, tarqatilgan reestr texnologiyasiga asoslangan to‘lov tizimi sinovdan o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Ushbu tizim ma’lumotlarni bir nechta kompyuterda saqlab, ularni o‘zaro sinxronlashtirish orqali xavfsizlik va ishonchlilikni ta’minlaydi. Manba: Zamin.uz

Центральный банк подготовит стратегию развития финтех
Центральный банк Узбекистана планирует разработать стратегию развития финансовых технологий (финтех) до 2030 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс должен быть реализован с участием иностранных экспертов до начала апреля 2026 года. Об этом говорится в указе главы государства.
Кроме того, Центральный банк планирует привлечь управляющих иностранных венчурных фондов с опытом в области развития финтеха. В ближайшие годы ожидается создание специальной комиссии по развитию финтеха и утверждение программы поддержки на 2025-2026 годы.
С 2026 года в республике будет введён специальный порядок, позволяющий использовать токены в качестве средства платежа. Также планируется проведение испытаний платежной системы, основанной на технологии распределённого реестра.
Эта система обеспечивает безопасность и надёжность за счёт хранения данных на нескольких компьютерах и их синхронизации между собой. Источник: Zamin.uz