Qashqadaryo viloyatida tibbiyot sohasida muhim yangilik ro‘y berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Braziliyadan umumiy qiymati 1,96 milliard so‘m bo‘lgan sun’iy qon aylanish apparati (AIK) Respublika shoshilinch tibbiy yordam markazining Qashqadaryo filialiga o‘rnatildi va foydalanishga topshirildi. Ushbu uskuna hududda yuqori texnologiyali tibbiy xizmatni rivojlantirish yo‘lida muhim qadam hisoblanadi.
Mazkur apparat qon-tomir jarrohlik amaliyotlarini yuqori standartlarda bajarish, og‘ir ahvoldagi bemorlarni zudlik bilan reanimatsiya qilish va tibbiy yordam sifatini oshirish imkonini beradi. Shuningdek, bu uskuna maxsus jarrohlik muolajalarida bemorning hayotiy funksiyalarini barqaror ushlab turishda muhim ahamiyatga ega.
AIK apparatini xarid qilish jarayoni “Tashabbusli byudjet” loyihasining 2024-yil 2-mavsumi doirasida amalga oshirildi. Ushbu maqsad uchun dastlab 1 milliard 360 million so‘m mablag‘ ajratilgan bo‘lsa, viloyat hokimligi yordamida 2025-yil mahalliy byudjetining erkin qoldiqlaridan qo‘shimcha 600 million so‘m yo‘naltirilib, zarur mablag‘ to‘liq shakllantirildi.
Tibbiyot xodimlarining fikriga ko‘ra, yangi uskuna yurak-qon tomir kasalliklari bilan og‘rigan bemorlarga zamonaviy va samarali muolajalar o‘tkazish imkoniyatini kengaytiradi. Bu esa o‘lim holatlari sonini kamaytirishda muhim omil bo‘lishi kutilmoqda.
Mazkur o‘zgarish Qashqadaryo viloyatida tibbiy xizmat sifatini oshirish hamda aholi salomatligi uchun qo‘shimcha kafolat yaratish yo‘lida yana bir qadam bo‘ldi. Zamonaviy texnologiyalarning joriy etilishi hududda tibbiyot sohasini yangi bosqichga olib chiqmoqda.

В Кашкадарье запущен аппарат искусственного кровообращения
Из Бразилии в филиал Республиканского центра скорой медицинской помощи в Кашкадарье был установлен и введён в эксплуатацию аппарат искусственного кровообращения (AIK) общей стоимостью 1,96 миллиарда сумов. Это устройство является важным шагом на пути развития высокотехнологичных медицинских услуг в регионе.
Данный аппарат позволяет выполнять сосудистые хирургические операции на высоком уровне, оперативно реанимировать пациентов в тяжелом состоянии и повышать качество медицинской помощи. Кроме того, устройство играет важную роль в поддержании жизненно важных функций пациента во время специальных хирургических вмешательств.
Процесс закупки аппарата AIK был осуществлён в рамках проекта «Инициативный бюджет» второго сезона 2024 года. Для этой цели изначально было выделено 1 миллиард 360 миллионов сумов, а с помощью областной администрации в 2025 году из свободных остатков местного бюджета было дополнительно направлено 600 миллионов сумов, что позволило полностью сформировать необходимое финансирование.
По мнению медицинских работников, новое оборудование расширит возможности проведения современных и эффективных процедур для пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями. Ожидается, что это станет важным фактором в снижении числа смертельных случаев.
Это изменение стало ещё одним шагом в повышении качества медицинского обслуживания в Кашкадарьинской области и создании дополнительных гарантий для здоровья населения. Внедрение современных технологий выводит медицинскую сферу региона на новый уровень.