Byurokratiyadan xalos bo‘lish dasturi ishga tushadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Byurokratiyadan xalos bo‘lish – 2030» dasturini amalga oshirish bo‘yicha qaror imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur 2024-yil boshidan ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Bu haqda Adliya vazirligi ma’lumot berdi.
Dastur doirasida fuqarolar uchun davlat xizmatlaridan foydalanishni qulaylashtirish, ortiqcha tartib-qoidalarni bekor qilish va jarayonlarni shaffoflashtirish ko‘zda tutilgan. Shu bilan birga, suiiste’molliklarning oldini olish maqsadida tartiblarni soddalashtirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Mazkur loyihani amalga oshirish Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi huzurida tashkil etilgan maxsus loyiha ofisiga topshirilgan. Byurokratiyaga qarshi kurash bo‘yicha takliflar «Zero Bureaucracy» platformasi orqali qabul qilinadi va ko‘rib chiqiladi.
Davlat rahbarining ta’kidlashicha, hujjatlarni raqamlashtirish natijasida mamlakat har yili 24 milliard so‘m mablag‘ni tejamoqda. Kelgusi besh yil ichida davlat xizmatlari sonini 1500 taga yetkazish rejalashtirilgan.
Bu tashabbus fuqarolar uchun xizmatlarni yanada qulay va samarali qilishga qaratilgan (manba: zamin.uz).

Программа избавления от бюрократии запускается
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал указ о реализации программы «Избавление от бюрократии – 2030». Об этом сообщает Zamin.uz.
Запуск данной программы запланирован на начало 2024 года. Об этом сообщили в Министерстве юстиции.
В рамках программы предусмотрено упрощение доступа граждан к государственным услугам, отмена излишних правил и прозрачность процессов. При этом особое внимание будет уделено упрощению процедур с целью предотвращения злоупотреблений.
Реализация данного проекта поручена специальному проектному офису, созданному при Агентстве стратегического развития и реформ. Предложения по борьбе с бюрократией принимаются и рассматриваются через платформу «Zero Bureaucracy».
По словам главы государства, в результате цифровизации документов страна ежегодно экономит 24 миллиарда сумов. В ближайшие пять лет планируется увеличить количество государственных услуг до 1500.
Эта инициатива направлена на то, чтобы сделать услуги для граждан более удобными и эффективными (источник: zamin.uz).