O‘zbekiston davlat qarzi 44 milliard dollarga yetdi
2025-yil 1-oktyabr holatiga ko‘ra, mamlakatning umumiy qarzi 44 milliard dollarni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 4,9 milliard dollarga oshgan.
Davlat qarzining yalpi ichki mahsulotdagi (YAIM) ulushi 32,3 foizga teng bo‘lib, aholi jon boshiga qarz miqdori 1154 dollarni tashkil qilmoqda. Umumiy qarzning 36,7 milliard dollari tashqi qarz, 7,2 milliard dollari esa ichki qarz hisoblanadi.
Tashqi qarzning 47 foizi davlat byudjetini qo‘llab-quvvatlash uchun, 16 foizi energetika sohasiga, qolgan qismi esa qishloq xo‘jaligi, transport va uy-joy-kommunal sohalarga yo‘naltirilgan. O‘zbekistonning asosiy kreditorlari Jahon banki (8 milliard dollar) va Osiyo taraqqiyot banki (7,5 milliard dollar) hisoblanadi.
Tashqi qarzning 63 foizi AQSh dollarida, 12 foizi milliy valyuta so‘mda, 8 foizi esa yevroda shakllantirilgan. Mutaxassislarning fikricha, iqtisodiy o‘sish va infratuzilma loyihalariga bo‘lgan ehtiyoj tashqi mablag‘larni jalb qilishni kuchaytirmoqda.
Shu bilan birga, davlat kafolatisiz olingan, ammo davlatga tegishli korxona va banklar zimmasiga tushadigan “kvazi-davlat” qarzlari ham ortib bormoqda. 2025-yilning birinchi yarmida O‘zbekistonning umumiy tashqi qarzi, ya’ni davlat va xususiy sektor qarzlarining jami, 72,2 milliard dollarni tashkil etgani qayd etilgan.

Уровень государственного долга Узбекистана достиг 44 миллиардов долларов
По состоянию на 1 октября 2025 года общий долг страны составил 44 миллиарда долларов. Этот показатель увеличился на 4,9 миллиарда долларов по сравнению с прошлым годом.
Доля государственного долга в валовом внутреннем продукте (ВВП) составляет 32,3%, а долг на душу населения — 1154 доллара. Из общего долга 36,7 миллиарда долларов приходится на внешний долг, а 7,2 миллиарда долларов — на внутренний долг.
47% внешнего долга направлено на поддержку государственного бюджета, 16% — в энергетический сектор, остальная часть — в сельское хозяйство, транспорт и жилищно-коммунальное хозяйство. Основными кредиторами Узбекистана являются Всемирный банк (8 миллиардов долларов) и Азиатский банк развития (7,5 миллиарда долларов).
63% внешнего долга сформировано в долларах США, 12% — в национальной валюте сум, 8% — в евро. По мнению специалистов, экономический рост и потребности в инфраструктурных проектах усиливают привлечение внешних средств.
Вместе с тем растут и «квази-государственные» долги, взятые без государственной гарантии, но лежащие на предприятиях и банках, принадлежащих государству. В первой половине 2025 года общий внешний долг Узбекистана, то есть сумма долгов государственного и частного секторов, составил 72,2 миллиарда долларов.