29-noyabr kuni Namangan viloyati Chust tumanida qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash va ulardan elektr energiyasi ishlab chiqaradigan yangi zavodning tamal toshi qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha Xitoyning ekologik sohada ixtisoslashgan China Everbright International kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi. Loyihaning umumiy qiymati 141,5 million AQSh dollariga teng bo‘lib, zavod kuniga 1,5 ming tonnagacha chiqindini qayta ishlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Shuningdek, yiliga 227,5 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan. Bu loyiha doirasida 150-200 ta yangi ish o‘rni yaratilishi rejalashtirilmoqda.
Zavodning to‘liq ishga tushirilishi 2027-yilga mo‘ljallangan. Ishlab chiqarilgan elektr energiya davlatga 30 yil davomida kafolatli shartnoma asosida sotiladi.
Bu loyiha O‘zbekistonda chiqindilarni termik qayta ishlash orqali energetik resurslar yaratishga qaratilgan dastur doirasida amalga oshirilmoqda. Bunday zavodlar nafaqat Namanganda, balki Andijon, Samarqand va Farg‘ona viloyatlarida ham qurilishi boshlangan.

В Чусте будет построен завод по производству электроэнергии из отходов
29 ноября в Чустском районе Наманганской области был заложен фундамент нового завода по переработке твердых бытовых отходов и производству электроэнергии из них. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект реализуется китайской компанией China Everbright International, специализирующейся в экологической сфере. Общая стоимость проекта составляет 141,5 миллиона долларов США, завод сможет перерабатывать до 1,5 тысячи тонн отходов в день.
Также предусмотрено производство 227,5 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год. В рамках проекта планируется создание 150-200 новых рабочих мест.
Полный запуск завода запланирован на 2027 год. Производимая электроэнергия будет продаваться государству на основе гарантированного контракта сроком на 30 лет.
Этот проект реализуется в рамках программы по созданию энергетических ресурсов путем термической переработки отходов в Узбекистане. Подобные заводы строятся не только в Намангане, но и в Андижане, Самарканде и Ферганской области.
Данные инициативы направлены на снижение экологических проблем и увеличение объемов производства энергии.