2026-yilda maosh va pensiyalar oshiriladi
Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2026-yil uchun davlat byudjeti loyihasini ommaga taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur hujjatda kelgusi yilda ish haqi, pensiya, stipendiya va nafaqalarni oshirish uchun 6 trillion so‘m ajratilishi belgilangan. Ushbu mablag‘ xizmatlar narxining oshishi va yangi ish o‘rinlarining yaratilishi bilan bog‘liq xarajatlarni ham o‘z ichiga oladi.
Qonun loyihasida aholi daromadlarini inflyatsiyadan himoya qilish maqsadida maosh va pensiyalarni inflyatsiya darajasidan yuqori sur’atda oshirish rejalashtirilgan. Prognozlarga ko‘ra, 2026-yilda mamlakatdagi inflyatsiya darajasi 7 foiz atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Vazirlik hisob-kitoblariga ko‘ra, davlat xizmatchilarining maoshi 1 foizga oshirilsa, qo‘shimcha ravishda 1,697 trillion so‘m talab qilinadi. Pensiyalarni 1 foizga oshirish esa 832 milliard so‘mni tashkil qiladi.
Jami ish haqi va ijtimoiy soliq xarajatlari uchun 2026-yilda 172,8 trillion so‘m ajratilishi rejalashtirilgan. Bu ko‘rsatkich joriy yilga nisbatan 18,5 trillion so‘mga ko‘pdir.
Shu bilan birga, maoshlarga oid to‘lovlar davlat byudjeti xarajatlarining 42,9 foizini tashkil etadi. Kelgusi yilda stipendiyalar uchun 2,2 trillion so‘m, pensiyalar uchun 86,1 trillion so‘m, nafaqalar uchun esa 14 trillion so‘mdan ortiq mablag‘ yo‘naltiriladi.
Avvalgi Fiskal strategiyada ham maosh va pensiyalarning kamida 6–7 foizga oshirilishi ta’kidlangan edi. Umuman olganda, davlat ijtimoiy xarajatlarni oshirish orqali aholi daromadlarini qo‘llab-quvvatlashni izchil davom ettirmoqda.

В 2026 году будут повышены зарплаты и пенсии
Министерство экономики и финансов представило общественности проект государственного бюджета на 2026 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
В данном документе предусмотрено выделение 6 триллионов сумов на повышение заработной платы, пенсий, стипендий и пособий в следующем году. Эти средства также включают расходы, связанные с ростом цен на услуги и созданием новых рабочих мест.
В проекте закона планируется повышение зарплат и пенсий с темпом, превышающим уровень инфляции, с целью защиты доходов населения от инфляции. По прогнозам, уровень инфляции в стране в 2026 году ожидается около 7 процентов.
По расчетам министерства, повышение зарплаты государственных служащих на 1 процент потребует дополнительных 1,697 триллиона сумов. Повышение пенсий на 1 процент составит 832 миллиарда сумов.
Всего на расходы по заработной плате и социальным налогам в 2026 году планируется выделить 172,8 триллиона сумов. Этот показатель на 18,5 триллиона сумов больше по сравнению с текущим годом.
При этом выплаты, связанные с заработной платой, составляют 42,9 процента расходов государственного бюджета. В следующем году на стипендии будет направлено 2,2 триллиона сумов, на пенсии — 86,1 триллиона сумов, на пособия — более 14 триллионов сумов.
В предыдущей Фискальной стратегии также подчеркивалось повышение зарплат и пенсий как минимум на 6–7 процентов. В целом государство последовательно продолжает поддерживать доходы населения путем увеличения социальных расходов.