Xususiy bandlik agentliklari uchun moliyaviy kafolat joriy etildi
O‘zbekiston Respublikasi Migratsiya agentligi ma’lumotiga ko‘ra, xususiy bandlik agentliklari faoliyati endilikda aniq moliyaviy kafolatlar asosida tartibga solinadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangilik fuqarolar huquq va manfaatlarini himoya qilish, xavfsizlikni ta’minlash va bandlik tizimida shaffoflikni kuchaytirish maqsadida joriy etildi. Yangi tartibga ko‘ra, har bir xususiy bandlik agentligi faoliyatini boshlashdan avval tijorat bankida maxsus depozit hisobvaraqqa BHMning 4 000 barobariga teng mablag‘ni joylashtirishi shart.
Ushbu mablag‘ agentlik faoliyatida qonunbuzarlik yoki o‘zboshimchalik sodir etilgan taqdirda fuqarolarni moddiy zarar ko‘rishdan himoya qilish uchun kafolat vazifasini o‘taydi. Migratsiya agentligi ta’kidlashicha, depozitdagi mablag‘ qat’iy nazorat ostida bo‘ladi va agentlikning roziligisiz ishlatilishi mumkin emas.
Agar mablag‘ ruxsatsiz sarflansa, belgilangan muddatda uni to‘liq qayta tiklash talabi qo‘yiladi. Mazkur mablag‘ bank, Migratsiya agentligi va xususiy bandlik agentligi o‘rtasidagi maxsus shartnoma asosida saqlanadi.
Bu esa har bir tomonning huquq va majburiyatlarini aniq belgilaydi. Agar xususiy bandlik agentligi qonunbuzarlikka yo‘l qo‘yib, fuqarolarga zarar yetkazsa, Migratsiya agentligi bankka asosli talabnoma yuboradi.
Bank esa depozitdan zarur summani yechib, Migratsiya jamg‘armasiga o‘tkazadi. Bu mexanizm fuqarolarning huquqlarini kafolatli himoya qilishga xizmat qiladi.
Mazkur tartibning asosiy maqsadi xususiy bandlik agentliklari faoliyatini qonuniy va mas’uliyatli qilish, xorijda ishlashni xohlagan fuqarolarni firibgarlikdan himoya qilish va sohada nazoratni kuchaytirishdir.

Введена финансовая гарантия для частных агентств занятости
По данным Агентства по миграции Республики Узбекистан, деятельность частных агентств занятости теперь регулируется на основе четких финансовых гарантий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это нововведение введено с целью защиты прав и интересов граждан, обеспечения безопасности и повышения прозрачности в системе занятости. Согласно новому порядку, каждое частное агентство занятости перед началом своей деятельности обязано разместить на специальном депозитном счете в коммерческом банке сумму, равную 4000-кратному минимальному расчетному показателю (МРП).
Эти средства служат гарантией защиты граждан от материального ущерба в случае нарушений или самовольных действий со стороны агентства. Агентство по миграции подчеркивает, что средства на депозите находятся под строгим контролем и не могут быть использованы без согласия агентства.
В случае несанкционированного расходования средств, будет предъявлено требование о полном восстановлении суммы в установленный срок. Эти средства хранятся на основе специального договора между банком, Агентством по миграции и частным агентством занятости.
Это четко определяет права и обязанности каждой стороны. Если частное агентство занятости допустит нарушение закона и причинит ущерб гражданам, Агентство по миграции направит обоснованное требование в банк.
Банк снимет необходимую сумму с депозита и переведет ее в миграционный фонд. Этот механизм служит гарантированной защитой прав граждан.
Основная цель данного порядка — сделать деятельность частных агентств занятости законной и ответственной, защитить граждан, желающих работать за рубежом, от мошенничества и усилить контроль в данной сфере.