O‘zbekistonda "Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla" tanlovi boshlanadi
2026-yilning 1-yanvaridan boshlab O‘zbekistonda yangi “Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla” nominatsiyasi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus aholining soliqlarni o‘z vaqtida va to‘liq to‘lashga bo‘lgan mas’uliyatini oshirish hamda mahalliy biznesni qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilgan. G‘oliblar bir qancha ko‘rsatkichlar asosida aniqlanadi.
Bunda ming kishiga to‘g‘ri keladigan kichik korxonalar soni, ularning to‘lagan soliqlari miqdori, daromad solig‘ini to‘layotgan shaxslar soni, shuningdek, o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolar va ularning soliqlari miqdori e’tiborga olinadi. Bundan tashqari, mahalla aholisi tomonidan mol-mulk va yer soliqlarining to‘liq to‘lanishi darajasi ham hisobga olinadi.
G‘olib bo‘lgan mahallalarga turli ko‘rinishdagi qo‘llab-quvvatlash choralari taqdim etiladi. Jumladan, ular tashabbus byudjeti loyihalarida hech qanday cheklovlarsiz ishtirok etishlari mumkin.
Hatto ilgari g‘olib bo‘lgan bo‘lsa ham, qayta ishtirok etishga imkon beriladi. Agar aholi loyiha qiymatining kamida 25 foizini to‘lasa, qolgan 75 foizi davlat byudjetidan ajratiladi.
Har yili eng yaxshi 100 talikka kirgan har bir mahallaga davlat byudjetidan 2 milliard so‘m mablag‘ ajratiladi. Ushbu mablag‘ ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni hal qilish, hududni obodonlashtirish, infratuzilmani mustahkamlash va aholi turmush sharoitlarini yaxshilashga yo‘naltiriladi.
Mazkur tashabbus mahallalarda soliq madaniyatini oshirish va iqtisodiy faollikni rag‘batlantirishda muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

В Узбекистане начинается конкурс "Лучший налогоплательщик махалли"
С 1 января 2026 года в Узбекистане вводится новая номинация «Лучший налогоплательщик махалли». Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива создана с целью повышения ответственности населения за своевременную и полную уплату налогов, а также поддержки местного бизнеса. Победители определяются на основе нескольких показателей.
При этом учитывается количество малых предприятий на тысячу человек, сумма уплаченных ими налогов, количество лиц, уплачивающих подоходный налог, а также самозанятых граждан и сумма их налогов. Кроме того, принимается во внимание уровень полной уплаты налогов на имущество и землю жителями махалли.
Победившим махаллям предоставляются различные меры поддержки. В частности, они могут без ограничений участвовать в проектах бюджета инициативы.
Даже если махалля ранее уже побеждала, ей разрешается повторно участвовать. Если население оплачивает не менее 25 процентов стоимости проекта, оставшиеся 75 процентов выделяются из государственного бюджета.
Ежегодно каждой махалле, вошедшей в число лучших 100, выделяется из государственного бюджета 2 миллиарда сумов. Эти средства направляются на решение социальных и экономических проблем, благоустройство территории, укрепление инфраструктуры и улучшение условий жизни населения.
Данная инициатива служит важным шагом в повышении налоговой культуры в махаллях и стимулировании экономической активности.