O‘zbekiston korrupsiyaga qarshi qonunlarni kuchaytirmoqda
Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) vakillari O‘zbekistonning korrupsiyaga qarshi kurash yo‘nalishidagi qonunchilik yutuqlariga oid rasmiy bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Upl.uz xabariga ko‘ra, O‘zbekistonda davlat xizmatchilarining daromad va mol-mulkini deklaratsiya qilish hamda korrupsiya haqida xabar bergan shaxslarni himoya qilishga qaratilgan qonun loyihalari ishlab chiqilgan. Ushbu hujjatlar hozirda Oliy Majlis ko‘rib chiqishiga tayyorlanmoqda.
XVJ mutaxassislari O‘zbekiston qonunchilik tizimidagi ijobiy o‘zgarishlarni alohida ta’kidladi. Jumladan, "Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida"gi qonunning qabul qilinishi ijobiy baholandi.
Ushbu qonun tizimli islohotlarning dastlabki qadami sifatida e’tirof etilmoqda. Endi xalqaro jamoatchilik e’tibori korrupsiya haqida xabar berganlarni himoya qilish va davlat xizmatchilarining mol-mulkini deklaratsiya qilishga oid qonun loyihalarining parlamentga taqdim etilishiga qaratilgan.
Biroq, qonun loyihalarining mazmuni va ularning parlamentga kiritilish muddatlari borasida hali ham aniq ma’lumot yo‘q. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi matbuot xizmati Spot nashriga bergan javobida ushbu hujjatlar hozircha parlament muhokamasiga kiritilmaganini ma’lum qildi.
Bu esa islohotlar doirasida ma’lum noaniqliklarni yuzaga keltirmoqda. 2024 yil may oyida XVJ O‘zbekiston hukumatiga davlat xizmatchilari uchun moliyaviy shaffoflik mexanizmlarini kechiktirmaslikni tavsiya qilgan edi.
2024 yil mart oyida esa Korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha Milliy kengash yig‘ilishida Prezident Shavkat Mirziyoyev davlat xizmatchilarining daromadlarini deklaratsiya qilish bo‘yicha qonun qabul qilish zarurligini qayd etgan edi. U davlat boshqaruvida shaffoflikni ta’minlash jamoatchilikning asosiy talabi ekanini ta’kidladi.
Prezidentning topshirig‘iga muvofiq, "Davlat xizmatchilarining daromad va mol-mulkini deklaratsiya qilish to‘g‘risida"gi qonun loyihasi 2024 yil may oyida yakunlanishi belgilangan. Qonunda deklaratsiyalarni to‘ldirish tartibi va ulardagi ma’lumotlarni tekshirish mexanizmlari ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, qonun loyihasi noqonuniy boyish uchun javobgarlikni joriy etishni nazarda tutadi. Bu orqali davlat xizmatchilariga o‘z mol-mulk manbalarini qonuniyligini isbotlash majburiyati yuklanadi.
Agar bu talab bajarilmasa, mulk noqonuniy hisoblanishi mumkin. XVJ bayonotiga ko‘ra, mazkur qonun loyihalari parlament eshituvlari oldidagi yakuniy bosqichga kirdi.

Узбекистан усиливает законы против коррупции
Представители Международного валютного фонда (МВФ) сделали официальное заявление о достижениях Узбекистана в законодательстве по борьбе с коррупцией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Upl.uz, в Узбекистане разработаны законопроекты, направленные на декларирование доходов и имущества государственных служащих, а также на защиту лиц, сообщающих о коррупции. В настоящее время эти документы готовятся к рассмотрению в Олий Мажлисе.
Эксперты МВФ особо отметили положительные изменения в законодательной системе Узбекистана. В частности, было положительно оценено принятие закона «О конфликте интересов».
Этот закон признается первым шагом системных реформ. Теперь внимание международного сообщества сосредоточено на представлении в парламент законопроектов о защите информаторов о коррупции и декларировании имущества государственных служащих.
Однако пока нет точной информации о содержании законопроектов и сроках их внесения в парламент. В ответе пресс-службы Законодательной палаты Олий Мажлиса изданию Spot сообщается, что эти документы пока не внесены на рассмотрение парламента.
Это создает определенную неопределенность в рамках реформ. В мае 2024 года МВФ рекомендовал правительству Узбекистана не откладывать внедрение механизмов финансовой прозрачности для государственных служащих.
В марте 2024 года на заседании Национального совета по борьбе с коррупцией Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость принятия закона о декларировании доходов государственных служащих. Он подчеркнул, что обеспечение прозрачности государственного управления является основным требованием общества.
В соответствии с поручением Президента, законопроект «О декларировании доходов и имущества государственных служащих» должен быть завершен в мае 2024 года. Закон предусматривает порядок заполнения деклараций и механизмы проверки содержащихся в них данных.
Кроме того, законопроект предусматривает введение ответственности за незаконное обогащение. Это возлагает на государственных служащих обязанность доказывать законность происхождения своего имущества.
Если это требование не будет выполнено, имущество может быть признано незаконным. По заявлению МВФ, данные законопроекты вышли на завершающий этап перед парламентскими слушаниями.