2026-yil byudjeti: daromad va xarajatlar o‘sadi
2026-yil uchun O‘zbekiston davlat byudjeti daromad va xarajatlar bo‘yicha sezilarli o‘sishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, kelgusi yil uchun asosiy moliyaviy ko‘rsatkichlar aniqlandi. 2026-yilda davlat byudjeti daromadlari 368,9 trillion so‘mni tashkil etadi.
Bu YaIMning 18,7 foiziga teng. Bu yilgi prognoz ko‘rsatkichi esa 345,2 trillion so‘mni tashkil qilmoqda.
Daromadlarning asosiy manbalari soliqlardan kelib chiqadi. Jumladan, jismoniy shaxslar daromad solig‘idan 88,8 trillion so‘m, foyda solig‘idan 64,5 trillion so‘m va QQS tushumlaridan 48,9 trillion so‘m olinishi kutilmoqda.
Xarajatlar esa 402,4 trillion so‘mni tashkil etadi, bu esa YaIMning 20,4 foiziga teng. Xarajatlarning asosiy qismi ijtimoiy sohalarga yo‘naltiriladi.
Jumladan, ta’lim sohasi uchun 100,3 trillion so‘m, sog‘liqni saqlash uchun 48,9 trillion so‘m ajratiladi. Iqtisodiyotga 55 trillion so‘m, davlat boshqaruviga 21 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Davlat qarziga xizmat ko‘rsatish xarajatlari 25 trillion so‘mni tashkil qiladi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan oshgan.
Byudjet taqchilligini qoplash uchun 2,5 milliard dollar miqdorida tashqi qarz jalb qilinadi. Pensiya jamg‘armasi xarajatlari 86 trillion so‘mni tashkil etsa, shundan 23 trillion so‘mi davlat tomonidan qoplanadi.
Shuningdek, subsidiyalarga 28,3 trillion so‘m ajratiladi. Energetika va transport zararini qoplash uchun 17 trillion so‘m, gaz bo‘yicha subsidiyalarga 5,9 trillion so‘m va issiqlik ta’minoti uchun 3,8 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Aholiga moddiy yordam va nafaqalar uchun esa 17 trillion so‘m ajratiladi. Davlat dasturlariga 50,2 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Suv xo‘jaligi uchun 10,4 trillion so‘m, yo‘llarni saqlash uchun 6,7 trillion so‘m va “Tashabbusli byudjet” loyihasiga 6 trillion so‘m ajratilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, ish haqi, pensiya va nafaqalarni oshirish uchun qo‘shimcha 6 trillion so‘m sarflanadi.
Hududlar bo‘yicha mahalliy byudjet daromadlari 76 trillion so‘mni, xarajatlari esa 95,6 trillion so‘mni tashkil etadi. Taqchillikning 19,5 trillion so‘mi markaziy byudjetdan qoplanadi.
Eng katta daromad Toshkent shahriga (12,6 trillion so‘m), eng katta xarajat esa Toshkentga (12,9 trillion so‘m) to‘g‘ri keladi. Eng past ko‘rsatkichlar esa Sirdaryo viloyatida qayd etilgan.

Бюджет 2026 года: доходы и расходы растут
Ожидается значительный рост доходов и расходов государственного бюджета Узбекистана на 2026 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, представленным Министерством экономики и финансов, определены основные финансовые показатели на следующий год. В 2026 году доходы государственного бюджета составят 368,9 триллиона сумов.
Это соответствует 18,7% ВВП. Прогноз на этот год составляет 345,2 триллиона сумов.
Основными источниками доходов являются налоги. В частности, ожидается поступление 88,8 триллиона сумов от подоходного налога с физических лиц, 64,5 триллиона сумов от налога на прибыль и 48,9 триллиона сумов от НДС.
Расходы составят 402,4 триллиона сумов, что соответствует 20,4% ВВП. Основная часть расходов направляется на социальные сферы.
В частности, на образование выделяется 100,3 триллиона сумов, на здравоохранение — 48,9 триллиона сумов. На экономику направляется 55 триллионов сумов, на государственное управление — 21 триллион сумов.
Расходы на обслуживание государственного долга составляют 25 триллионов сумов. Этот показатель увеличился по сравнению с прошлым годом.
Для покрытия дефицита бюджета будет привлечён внешний долг в размере 2,5 миллиарда долларов. Расходы Пенсионного фонда составляют 86 триллионов сумов, из которых 23 триллиона сумов покрываются государством.
Кроме того, на субсидии выделяется 28,3 триллиона сумов. Для компенсации убытков в энергетике и транспорте направляется 17 триллионов сумов, на субсидии по газу — 5,9 триллиона сумов, на теплоснабжение — 3,8 триллиона сумов.
На материальную помощь населению и пенсии выделяется 17 триллионов сумов. На государственные программы направляется 50,2 триллиона сумов.
На водное хозяйство предусмотрено 10,4 триллиона сумов, на содержание дорог — 6,7 триллиона сумов, на проект «Инициативный бюджет» — 6 триллионов сумов. Кроме того, на повышение заработной платы, пенсий и пособий будет дополнительно выделено 6 триллионов сумов.
По регионам доходы местных бюджетов составляют 76 триллионов сумов, расходы — 95,6 триллиона сумов. Дефицит в размере 19,5 триллиона сумов будет покрыт из центрального бюджета.
Наибольшие доходы приходятся на город Ташкент (12,6 триллиона сумов), наибольшие расходы также на Ташкент (12,9 триллиона сумов). Самые низкие показатели зарегистрированы в Сырдарьинской области.