O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi Yevropaning obro‘li Prix Avicenne 2025 mukofotiga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xalqaro mukofot Markazning ilmiy va ta’limiy faoliyatlari, buyuk alloma Ibn Sino merosini chuqur o‘rganishdagi zamonaviy yondashuvi hamda Markaziy Osiyo ilmiy-madaniy merosini dunyo miqyosida targ‘ib qilishdagi xizmatlari uchun taqdim etilgan. Bu yutuq O‘zbekistonning ilm-fan, madaniyat va ma’rifat sohasidagi global obro‘sining ortib borayotganidan dalolat beradi.
Islom sivilizatsiyasi markazi o‘z faoliyati orqali nafaqat milliy, balki xalqaro miqyosda ham katta e’tirofga erishmoqda. Mazkur mukofot Markazning jahon ilm-fan hamjamiyatida tutgan o‘rnini mustahkamlaydi va O‘zbekistonning boy madaniy merosini yanada kengroq targ‘ib qilishga xizmat qiladi.

Центр исламской цивилизации получил премию Prix Avicenne
Центр исламской цивилизации, созданный по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, был удостоен престижной европейской премии Prix Avicenne 2025. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта международная награда была присуждена Центру за его научную и образовательную деятельность, современный подход к глубокому изучению наследия великого учёного Ибн Сины, а также за заслуги в продвижении научно-культурного наследия Центральной Азии на мировом уровне. Этот успех свидетельствует о растущем глобальном авторитете Узбекистана в области науки, культуры и просвещения.
Центр исламской цивилизации благодаря своей деятельности получил признание не только на национальном, но и на международном уровне. Эта награда укрепляет позиции Центра в мировом научном сообществе и способствует более широкому продвижению богатого культурного наследия Узбекистана.