Namanganda soliq qarzi uchun elektr to‘lovi cheklanadi
O‘zbekistonda soliq intizomini mustahkamlash maqsadida yangi tartib joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident qaroriga muvofiq, 2026-yilning 1-yanvaridan boshlab Namangan viloyatida soliq qarzi mavjud bo‘lgan fuqarolarga nisbatan elektr energiyasi to‘lovlariga cheklov o‘rnatiladi. Bu tartib faqat mol-mulk yoki yer solig‘i bo‘yicha qarzi 1 million so‘mdan oshgan jismoniy shaxslarga tatbiq etiladi.
Cheklov to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektr ta’minotiga emas, balki billing tizimi orqali to‘lov imkoniyatini vaqtincha to‘xtatishga qaratilgan. Ushbu mexanizm fuqarolarni qarzdorlikni o‘z vaqtida bartaraf etishga undashni maqsad qilgan.
Shu bilan birga, “Ochiq budjet” portalida yangi modul ishga tushiriladi. Bu modul orqali fuqarolar o‘zlari to‘lagan soliqlar va ularning qanday ishlatilganini onlayn kuzatish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, soliq organlarining faoliyati samaradorligi avtomatik ko‘rsatkichlar orqali baholanadi. 2026-yildan yana bir muhim o‘zgarish amalga oshiriladi: ko‘chmas mulkni ijaraga berishdan olingan daromadlar bo‘yicha tushgan soliq to‘liq mahalliy budjetda qoldiriladi.
Shuningdek, soliq qarzi bo‘yicha ma’lumotlar tez orada bank va to‘lov ilovalarining bosh sahifalarida avtomatik tarzda ko‘rsatilishi rejalashtirilmoqda. Bu o‘zgarishlar mamlakatda soliq madaniyatini oshirish va mahalliy budjetlarni mustahkamlashga qaratilgan.

В Намангане ограничат электроснабжение из-за налоговой задолженности
В Узбекистане вводится новый порядок для укрепления налоговой дисциплины. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с указом Президента, с 1 января 2026 года в Наманганской области будет введено ограничение на оплату электроэнергии для граждан с налоговой задолженностью. Этот порядок применяется только к физическим лицам, имеющим задолженность по налогу на имущество или земельному налогу свыше 1 миллиона сумов.
Ограничение направлено не на прямое отключение электроэнергии, а на временное приостановление возможности оплаты через биллинговую систему. Этот механизм призван стимулировать граждан своевременно погашать задолженность.
Кроме того, на портале «Открытый бюджет» будет запущен новый модуль. Через этот модуль граждане смогут онлайн отслеживать уплаченные ими налоги и то, как они используются.
Также эффективность деятельности налоговых органов будет оцениваться с помощью автоматических показателей. С 2026 года будет введено ещё одно важное изменение: налог с доходов от сдачи недвижимости в аренду полностью останется в местном бюджете.
Кроме того, информация о налоговой задолженности вскоре будет автоматически отображаться на главных страницах банков и платежных приложений. Эти изменения направлены на повышение налоговой культуры в стране и укрепление местных бюджетов.