Talabalar uchun qishki ko‘chirish jarayoni boshlanadi
O‘zbekiston davlat oliy ta’lim muassasalarida talabalar uchun qishki semestrda o‘qishni ko‘chirish jarayoni 20-dekabrdan boshlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida “Davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish jarayonlarini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarorda ma’lumot berilgan. Mazkur jarayon faqat uzrli sabablar asosida amalga oshiriladi va arizalar shaxsan, ya’ni oflayn tarzda qabul qilinadi.
Onlayn ariza topshirish imkoniyati mavjud emas. O‘qishni ko‘chirish uchun quyidagi sabablar asos bo‘lishi mumkin: birinchidan, talaba oila qurgan va turmush o‘rtog‘i doimiy yashaydigan hududdagi oliy ta’lim muassasasiga o‘qishini ko‘chirmoqchi bo‘lsa; ikkinchidan, davlat organi xodimi ish joyini o‘zgartirganda, uning turmush o‘rtog‘i yoki voyaga yetmagan farzandi o‘qishini ko‘chirishni xohlasa.
Ushbu holatda vazirlik yoki idora rahbarining tavsiya xati talab etiladi. Arizalar 20-dekabrdan 20-yanvargacha hududiy ishchi guruhlarga topshiriladi.
Talabalar yoki ularning yaqinlari quyidagi hujjatlarni taqdim etishi lozim: o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha ariza, reyting daftarchasi yoki akademik ma’lumotnoma nusxasi, pasport nusxasi va uzrli sababni tasdiqlovchi hujjatlar. Qishki ko‘chirish jarayonini samarali tashkil qilish uchun oliy ta’lim muassasalarida maxsus ishchi guruhlar tuzilgan.
Ushbu guruhlar arizalarni ko‘rib chiqish va tegishli masalalarni hal qilish uchun mas’ul sanaladi. Manba: zamin.uz.

Начинается процесс зимнего перевода для студентов
В государственных высших учебных заведениях Узбекистана процесс перевода студентов на зимний семестр начнётся 20 декабря. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в постановлении «О порядке организации приёма в государственные высшие учебные заведения». Данный процесс осуществляется только по уважительным причинам, а заявления принимаются лично, то есть в офлайн-режиме.
Возможности подачи заявления онлайн нет. Основаниями для перевода могут быть следующие причины: во-первых, если студент создал семью и хочет перевестись в высшее учебное заведение по месту постоянного проживания супруга; во-вторых, если сотрудник государственного органа меняет место работы и его супруг или несовершеннолетний ребёнок желает перевестись на учёбу.
В этом случае требуется рекомендательное письмо от министерства или руководителя учреждения. Заявления принимаются с 20 декабря по 20 января в территориальные рабочие группы.
Студенты или их близкие должны предоставить следующие документы: заявление на перевод, копию рейтинговой книжки или академической справки, копию паспорта и документы, подтверждающие уважительную причину. Для эффективной организации процесса зимнего перевода в высших учебных заведениях созданы специальные рабочие группы.
Эти группы отвечают за рассмотрение заявлений и решение соответствующих вопросов. Источник: zamin.uz.