O‘qituvchilar malaka tizimida yangi o‘zgarishlar!
Yangi o‘quv yilidan boshlab o‘qituvchilar uchun malaka tizimida o‘zgarishlar amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026-yildan e’tiboran magistraturani tamomlagan shaxslar maktabga ishga qabul qilingan zahotiyoq 1-malaka toifasiga ega bo‘ladilar. Ushbu yangilik pedagoglarning malakasini oshirish va ularga keng imkoniyatlar yaratish uchun muhim qadam hisoblanadi.
Shuningdek, bakalavr darajasini qizil diplom bilan tamomlaganlar avtomatik tarzda 2-malaka toifasini olishadi. Bu esa talabalar uchun rag‘bat bo‘lib, malaka toifalarini olish jarayonini soddalashtiradi.
Ushbu o‘zgarishlar ta’lim jarayonining sifatini oshirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, o‘qituvchilarga davlat xizmatlari uchun to‘lov miqdori ikki baravarga kamaytiriladi.
Bu chora pedagoglarni qo‘llab-quvvatlash va ularning kundalik ish faoliyatini yengillashtirishga qaratilgan. Ushbu yangiliklar ta’lim sohasida ishlovchi mutaxassislarning nufuzini oshirish va ularga qulay sharoitlar yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Новые изменения в системе квалификации учителей!
С нового учебного года для учителей будут внесены изменения в систему квалификации. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 2026 года лица, окончившие магистратуру, сразу после приема на работу в школу будут иметь первую квалификационную категорию. Это нововведение является важным шагом для повышения квалификации педагогов и создания для них широких возможностей.
Кроме того, выпускники с красным дипломом бакалавриата автоматически получают вторую квалификационную категорию. Это служит стимулом для студентов и упрощает процесс получения квалификационных категорий.
Эти изменения направлены на повышение качества образовательного процесса. Кроме того, для учителей размер оплаты за государственные услуги будет сокращен вдвое.
Эта мера направлена на поддержку педагогов и облегчение их повседневной работы. Ожидается, что эти нововведения повысят престиж специалистов, работающих в сфере образования, и создадут для них комфортные условия.