2025-yil dekabrda qo‘shimcha dam olish kuni belgilandi
2025-yil dekabr oyida O‘zbekistonda qo‘shimcha dam olish kuni belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu Konstitutsiya kuni munosabati bilan amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, 31-dekabr kuni qisqartirilgan ish kuni sifatida e’lon qilinadi.
Bu kunda xodimlar odatdagidan bir soat oldinroq ishni yakunlab, uyga qaytishlari mumkin. Dekabr oyida besh kunlik ish haftasida jami 22 ish kuni va 9 dam olish kuni mavjud bo‘ladi.
Olti kunlik ish haftasida esa 26 ish kuni va 5 dam olish kuni belgilangan. Ushbu tartib ishchi va xodimlar uchun qulay sharoit yaratish maqsadida joriy etilgan.
Mazkur o‘zgarishlar fuqarolar uchun yanada qulay dam olish imkoniyatini ta’minlash va ish jarayonlarini samarali tashkil etishga qaratilgan. Ma’lumot manbasi: one.uz.

В декабре 2025 года установлен дополнительный выходной день
В декабре 2025 года в Узбекистане установлен дополнительный выходной день. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это связано с празднованием Дня Конституции. Кроме того, 31 декабря объявлен сокращённым рабочим днём.
В этот день сотрудники могут закончить работу на час раньше обычного и отправиться домой. В декабре при пятидневной рабочей неделе будет всего 22 рабочих дня и 9 выходных дней.
При шестидневной рабочей неделе установлено 26 рабочих дней и 5 выходных дней. Этот порядок введён с целью создания комфортных условий для работников и служащих.
Данные изменения направлены на обеспечение более удобных условий отдыха для граждан и эффективную организацию рабочего процесса. Источник информации: one.uz.