Prezident Jizzaxda "Agromarkaz" faoliyati bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyatiga tashrifi davomida Sharof Rashidov tumanidagi "Agromarkaz" qishloq xo‘jaligi majmuasida bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu markaz qishloq xo‘jaligida yangi imkoniyatlarni yaratish, hosildorlikni oshirish va fermerlarga qulay xizmatlar ko‘rsatish maqsadida tashkil etilgan. "Agromarkaz"da qishloq xo‘jaligi uchun zarur barcha xizmatlar "yagona darcha" tamoyili asosida yo‘lga qo‘yilgan.
Markaz bir gektar hududni qamrab olgan bo‘lib, uning birinchi qavatida o‘simliklarni himoya qilish vositalari do‘koni, veterinariya dorixonasi, urug‘ va ko‘chatlar sotish, agromarket, mini-texnikalar bo‘limi hamda boshqa xizmatlar joylashgan. Ikkinchi qavatda esa o‘simliklarni himoya qilish laboratoriyasi, tuproq va suv tahlili xonasi, entomologiya va fitopatologiya bo‘limlari faoliyat ko‘rsatmoqda.
Shuningdek, markaz hududida viloyat qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, Agrosanoatni rivojlantirish agentligi, agroinspeksiya va boshqa tashkilotlar joylashgan. Davlatimiz rahbari markaz faoliyati bilan yaqindan tanishib, uning xizmat turlarini ko‘paytirish, qishloq xo‘jaligida qo‘shilgan qiymat yaratish bo‘yicha muhim tavsiyalar berdi.

Президент ознакомился с деятельностью "Агромарказа" в Джизаке
Президент Шавкат Мирзиёев во время визита в Джизакскую область посетил сельскохозяйственный комплекс «Агромарказ» в районе Шароф Рашидов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот центр создан с целью создания новых возможностей в сельском хозяйстве, повышения урожайности и предоставления удобных услуг фермерам. В «Агромарказе» все необходимые услуги для сельского хозяйства организованы по принципу «единого окна».
Центр занимает площадь в один гектар, на первом этаже расположены магазин средств защиты растений, ветеринарная аптека, продажа семян и саженцев, агромаркет, отдел мини-техники и другие услуги. На втором этаже функционируют лаборатория защиты растений, кабинет анализа почвы и воды, отделы энтомологии и фитопатологии.
Кроме того, на территории центра размещаются областное управление сельского хозяйства, Агентство по развитию агропромышленного комплекса, агроинспекция и другие организации. Глава государства подробно ознакомился с деятельностью центра, дал важные рекомендации по расширению спектра услуг и созданию добавленной стоимости в сельском хозяйстве.
Также он подчеркнул, что данный центр играет важную роль в внедрении комплексного подхода в сельскохозяйственной сфере. Источник: zamin.uz