Sog‘liqni saqlash vazirligi Guliston shahridagi portlash yuzasidan rasmiy bayonot berdi, deb xabar qiladi Upl.uz. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur hodisa Guliston shahridagi kafelardan birida sodir bo‘lgan bo‘lib, natijada 29 nafar fuqaro turli darajadagi kuyish va jarohatlar olgan. Ulardan 26 nafari Sirdaryo viloyati Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi filialiga yotqizilgan.
Uch nafar fuqaro esa statsionar davolanishga ehtiyoj sezmagan va uyiga qaytarilgan. Afsuski, og‘ir ahvolda bo‘lgan uch nafar fuqaro hayotdan ko‘z yumgan.
Yana bir bemor og‘ir holatda bo‘lib, sun’iy nafas oldirish apparatiga ulangan holda davolanmoqda. Reanimatsiya bo‘limida davolanayotgan besh nafar bemorning ahvoli barqaror, ular mustaqil nafas olmoqda va hushyorlik holatida.
Shuningdek, homilador bo‘lgan ikki nafar ayol Sirdaryo viloyati Onalik va bolalik ilmiy-amaliy tibbiyot markazi filialiga ko‘chirilgan. Ularning ahvoli qoniqarli deb baholanmoqda.
Qolgan 15 nafar bemorning sog‘ligi ham qoniqarli, ular tegishli bo‘limlarda davolanmoqda. Shifoxona barcha bemorlarni zarur dori-darmonlar bilan ta’minlagan va ularga belgilangan standartlarga muvofiq malakali tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda.

Взрыв в Гулистане: 3 человека погибли, 26 госпитализированы
Министерство здравоохранения выступило с официальным заявлением по поводу взрыва в городе Гулистан, сообщает Upl.uz. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное происшествие произошло в одном из кафе города Гулистан, в результате чего 29 граждан получили ожоги и ранения различной степени тяжести. Из них 26 человек были госпитализированы в филиал Республиканского научного центра скорой медицинской помощи Сырдарьинской области.
Трое граждан не нуждались в стационарном лечении и были отпущены домой. К сожалению, трое человек в тяжелом состоянии скончались.
Еще один пациент находится в тяжелом состоянии и лечится на аппарате искусственной вентиляции легких. Пятеро пациентов, находящихся в отделении реанимации, находятся в стабильном состоянии, дышат самостоятельно и в сознании.
Кроме того, двух беременных женщин перевели в филиал Научно-практического медицинского центра материнства и детства Сырдарьинской области. Их состояние оценивается как удовлетворительное.
Состояние здоровья остальных 15 пациентов также удовлетворительное, они проходят лечение в соответствующих отделениях. Больница обеспечила всех пациентов необходимыми лекарствами и оказывает квалифицированную медицинскую помощь в соответствии с установленными стандартами.