Prezident: Xalq bilan muloqot samaradorligi oshiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev davlat idoralarining aholi bilan muloqotini rivojlantirish va samaradorligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatimizda keng ko‘lamli islohotlar olib borilayotgan bir paytda, aholi bilan yaqin aloqalar o‘rnatish, Xalq qabulxonalarining faoliyatini takomillashtirish va jamoatchilik fikrini chuqur o‘rganishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ushbu jarayon aholining fikrini hisobga olgan holda qarorlar qabul qilishning muhim omiliga aylanmoqda.
Davlat va jamiyat hayotidagi barcha sohalarda olib borilayotgan o‘zgarishlar doirasida fuqarolarning ehtiyojlari va orzularini to‘liq o‘rganish zarur. Zamonaviy sotsiologik usullar va tahliliy yondashuvlardan foydalanish orqali ishlab chiqilayotgan dasturlar davlat faoliyatining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev xalq bilan muloqotni izchil rivojlantirish va fuqarolarning fikrlarini inobatga olgan holda qarorlar qabul qilishni davlat boshqaruvining asosiy vazifalaridan biri sifatida belgiladi. Fuqarolarning murojaatlariga tezkor va samarali javob berish, axborotlarni tizimli tahlil qilish va sotsiologik tadqiqotlar asosida yechimlar taklif etish jamiyatda davlatga bo‘lgan ishonchni mustahkamlashga yordam beradi.
Xalq va davlat o‘rtasidagi doimiy muloqotni mustahkamlash, zamonaviy texnologiyalar va yondashuvlardan foydalanish, jamoatchilik fikrini muntazam kuzatib borish dolzarb vazifa ekanligi ta’kidlandi. Fuqarolar bilan muloqot mexanizmlarini takomillashtirish va murojaatlar bilan ishlash samaradorligini oshirish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi.

Президент: Эффективность взаимодействия с народом будет повышена
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с информацией о проводимой работе по развитию диалога государственных учреждений с населением и повышению его эффективности. Об этом сообщает Zamin.uz.
В то время как в нашей стране проводятся масштабные реформы, особое внимание уделяется установлению тесных связей с населением, совершенствованию деятельности Народных приемных и глубокому изучению общественного мнения. Этот процесс становится важным фактором принятия решений с учетом мнения населения.
В рамках изменений во всех сферах государственной и общественной жизни необходимо полностью изучить потребности и мечты граждан. Программы, разрабатываемые с использованием современных социологических методов и аналитического подхода, служат повышению эффективности деятельности государства.
Президент Шавкат Мирзиёев определил последовательное развитие диалога с народом и принятие решений с учетом мнений граждан как одну из основных задач государственного управления. Быстрый и эффективный ответ на обращения граждан, системный анализ информации и предложения решений на основе социологических исследований способствуют укреплению доверия общества к государству.
Было подчеркнуто, что укрепление постоянного диалога между народом и государством, использование современных технологий и подходов, регулярное отслеживание общественного мнения являются актуальными задачами. Ответственным лицам были даны конкретные поручения по совершенствованию механизмов взаимодействия с гражданами и повышению эффективности работы с обращениями.