Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi buyrugʻiga asosan, mamlakatdagi barcha oliy, o‘rta maxsus va kasbiy taʼlim muassasalarida qishki taʼtil muddati belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror davlat, nodavlat va xorijiy taʼlim muassasalari, shuningdek, akademik litseylarda taʼlim olayotgan talaba va o‘quvchilarga ham tegishlidir. Rasmiy maʼlumotga ko‘ra, joriy o‘quv yilida qishki taʼtil 2025-yilning 28-dekabridan boshlanib, 2026-yilning 10-yanvariga qadar davom etadi.
Ushbu taʼtil davri yoshlarning o‘quv yilidagi oraliq dam olish kunlarini aniq belgilab berish, shuningdek, taʼtilni samarali tashkil etishga xizmat qiladi. Vazirlikning taʼkidlashicha, taʼlim muassasalari mazkur muddatga mos ravishda o‘quv jarayonlarini rejalashtiradi.
Shu bilan birga, talaba va o‘quvchilarning taʼtil davrida xavfsiz va mazmunli dam olishlari uchun zarur sharoitlar yaratilishi taʼminlanadi. Bu esa taʼlim jarayonini yanada sifatli tashkil etishga yordam beradi.

Срок зимних каникул установлен с 28 декабря по 10 января
В соответствии с приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций, в стране установлен срок зимних каникул для всех высших, средних специальных и профессиональных учебных заведений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение касается студентов и учащихся государственных, негосударственных и иностранных учебных заведений, а также академических лицеев. Согласно официальной информации, в текущем учебном году зимние каникулы начнутся 28 декабря 2025 года и продлятся до 10 января 2026 года.
Этот период каникул служит для четкого определения промежуточных выходных дней в учебном году для молодежи, а также для эффективной организации отдыха. По словам министерства, учебные заведения планируют учебный процесс с учетом данного срока.
Кроме того, обеспечиваются необходимые условия для безопасного и содержательного отдыха студентов и учащихся в период каникул. Это способствует более качественной организации учебного процесса.