Davlat xodimlari korrupsiyaga chidamlilik uchun tekshiriladi
O‘zbekistonda davlat organlari xodimlarining korrupsiyaga chidamlilik darajasi tekshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan farmonda belgilangan. Ushbu tashabbus davlat xizmatida korrupsiyaning oldini olish va xodimlarning halollik darajasini oshirishga qaratilgan.
2024-yildan boshlab korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limlari rahbarlari, xodimlari hamda ushbu lavozimlarga nomzodlar maxsus tekshiruvdan o‘tkaziladi. Iyundan boshlab esa korrupsiya xavfi o‘rta va yuqori bo‘lgan nazorat inspeksiyalaridagi xodimlarni ham ushbu jarayon qamrab oladi.
Bu chora-tadbirlar korrupsiyaga qarshi kurashda muhim qadam hisoblanadi. 2027-yildan boshlab esa korrupsiya xavfi yuqori bo‘lgan idoralarda faoliyat yurituvchi xodimlar ham tekshiruvdan o‘tkaziladi.
Ushbu jarayonni Boshqaruv organlarini baholash markazi amalga oshiradi. Agar tekshiruv natijalariga ko‘ra xodimning korrupsiyaga chidamlilik darajasi past deb topilsa, u boshqa lavozimga o‘tkaziladi.
Ushbu choralar davlat boshqaruvida shaffoflikni ta’minlash va ishonchni mustahkamlash maqsadida joriy etilmoqda. Ma’lumot manbasi: zamin.uz.

Государственные служащие проверяются на устойчивость к коррупции
В Узбекистане проверяется уровень устойчивости сотрудников государственных органов к коррупции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предусмотрено указом, подписанным Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Эта инициатива направлена на предотвращение коррупции в государственной службе и повышение уровня честности сотрудников.
С 2024 года руководители и сотрудники отделов по борьбе с коррупцией, а также кандидаты на эти должности будут проходить специальную проверку. С июня к этому процессу будут также привлечены сотрудники контрольных инспекций с средним и высоким уровнем коррупционных рисков.
Эти меры считаются важным шагом в борьбе с коррупцией. С 2027 года проверка будет проводиться и среди сотрудников учреждений с высоким уровнем коррупционных рисков.
Данный процесс будет осуществлять Центр оценки органов управления. Если по результатам проверки будет установлено, что уровень устойчивости сотрудника к коррупции низкий, его переведут на другую должность.
Эти меры вводятся с целью обеспечения прозрачности государственного управления и укрепления доверия. Источник информации: zamin.uz.