Qimor o‘yinlarini targ‘ib qilgan 70 sayt bloklandi
O‘zbekiston Raqobat qo‘mitasi tomonidan qimor o‘yinlarini targ‘ib qiluvchi internet saytlar faoliyati yuzasidan o‘rganish o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Monitoring davomida jami 86 ta internet manbasi tekshirildi. Natijada, ularning ko‘pchiligi amaldagi qonunchilik talablariga zid ravishda faoliyat yuritayotgani aniqlangan.
Tahlil natijalari asosida qonunga zid faoliyat olib borgan 70 ga yaqin sayt bloklandi. Ushbu resurslar foydalanuvchilarga noqonuniy qimor o‘yinlari, pul tikish va tavakkalchilikka asoslangan xizmatlarni taklif qilgan hamda ularni reklama qilgan.
Ma’lumki, "Reklama to‘g‘risida"gi Qonunning 46-moddasiga muvofiq, O‘zbekistonda qimor o‘yinlari va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarning reklamasiga qat’iy taqiq qo‘yilgan. Raqobat qo‘mitasi tomonidan bu kabi qonunbuzarlik holatlariga qarshi tegishli choralar ko‘rish ishlari davom ettirilmoqda.

70 сайтов, пропагандирующих азартные игры, заблокированы
Комитет по конкуренции Узбекистана провел исследование деятельности интернет-сайтов, пропагандирующих азартные игры. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе мониторинга было проверено всего 86 интернет-ресурсов. В результате было выявлено, что большинство из них ведут деятельность, противоречащую действующему законодательству.
По результатам анализа около 70 сайтов, осуществлявших незаконную деятельность, были заблокированы. Эти ресурсы предлагали пользователям незаконные азартные игры, ставки и услуги, основанные на риске, а также рекламировали их.
Известно, что в соответствии со статьей 46 Закона «О рекламе» в Узбекистане строго запрещена реклама азартных игр и других игр, основанных на риске. Комитет по конкуренции продолжает принимать соответствующие меры против таких нарушений закона.