O‘zbekiston Energetika vazirligining xabariga ko‘ra, Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasida gaz turbinasi rotori yangisiga almashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yirik hajmdagi texnik ishlar sabab stansiyaning bir qismi kamida bir oy davomida ta’mirlanadi. Natijada, elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatiga ma’lum darajada ta’sir ko‘rsatmoqda.
Bundan tashqari, qish mavsumida kunlarning qisqarishi tufayli quyosh elektrostansiyalarining ishlab chiqarish hajmi kamaygan. Bu esa elektr tarmoqlaridagi yuklamaning oshishiga olib kelmoqda.
Shu sababli, hukumat va mas’ul tashkilotlar iste’mol va ishlab chiqarish o‘rtasidagi muvozanatni saqlash maqsadida ayrim hududlarda 17:00 dan 21:00 gacha qisqa muddatli elektr uzilishlari bo‘lishi mumkinligini ma’lum qilmoqda. Mutasaddilar aholiga elektr energiyasidan tejamkorlik bilan foydalanishni, maxsus e’lonlarni kuzatib borishni va uzilishlar yuz berganda xavotirga tushmaslikni tavsiya etmoqda.

Ремонт в Сирдарье: в некоторых районах отключат электричество
По сообщению Министерства энергетики Узбекистана, на Сырдарьинской теплоэлектростанции производится замена ротора газовой турбины на новый. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из-за этих масштабных технических работ часть станции будет ремонтироваться не менее месяца. В результате это оказывает определённое влияние на мощность производства электроэнергии.
Кроме того, в зимний период из-за сокращения светового дня объём производства солнечных электростанций уменьшился. Это приводит к увеличению нагрузки на электрические сети.
По этой причине правительство и ответственные организации сообщают, что в некоторых регионах возможны кратковременные отключения электроэнергии с 17:00 до 21:00 с целью поддержания баланса между потреблением и производством. Ответственные лица рекомендуют населению экономно использовать электроэнергию, следить за специальными объявлениями и не паниковать при возникновении отключений.