O‘zbekistonda to‘lovlar bosqichma-bosqich naqdsiz shaklga o‘tadi
O‘zbekistonda moliyaviy tizimni tartibga solish, yashirin iqtisodiyot ulushini kamaytirish va zamonaviy to‘lov texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha muhim qadamlar qo‘yilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026 yil 1 apreldan boshlab ayrim to‘lovlar faqat naqdsiz shaklda amalga oshirilishi belgilandi. Bu haqda 10 dekabr kuni prezident farmoni qabul qilindi va Adliya vazirligi tomonidan rasman e’lon qilindi.
Yangi tartibga ko‘ra, davlat idoralari xizmatlari, elektr energiyasi, gaz va ichimlik suvi uchun to‘lovlar, alkogol va tamaki mahsulotlari savdosi, yoqilg‘i va elektr quvvati xaridi, qiymati 25 million so‘mdan yuqori bo‘lgan tovar va xizmatlar, shuningdek, ko‘chmas mulk yoki ishlab chiqarilganiga 10 yildan oshmagan avtomobillar savdosi faqat elektron to‘lovlar orqali amalga oshiriladi. Ushbu chora-tadbirlar iqtisodiyotda shaffoflikni oshirish, qalloblik xavfini kamaytirish hamda zamonaviy to‘lov usullarini keng joriy etishga qaratilgan.
Farmonga ko‘ra, 2030 yilgacha yashirin iqtisodiyot ulushini YAIMga nisbatan 1,3 barobarga qisqartirish va savdo hamda xizmat ko‘rsatish sohalarida naqdsiz to‘lovlar ulushini 75 foizga yetkazish maqsad qilingan. Bu esa iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga xizmat qiladi.
2026 yil 1 yanvarga qadar barcha yuridik shaxslar elektron to‘lovlarni qabul qilish uchun yagona QR kodga ega bo‘lishi shart. 1 iyuldan boshlab esa QR koddan foydalanish majburiy talabga aylanadi.
QR koddan foydalanmaslik savdo qoidalarining buzilishi sifatida baholanadi. Bu talab to‘lov jarayonlarini soddalashtirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilishga qaratilgan.
Shuningdek, 2026 yil 1 yanvardan import tovarlar uchun ekologik va muvofiqlik sertifikati bir yil muddatga beriladi. 1 martdan boshlab esa soliq organlari xodimlari hamda Navoiy va Chirchiq shaharlarida yashovchi jismoniy shaxslar uchun yillik daromad deklaratsiyasini topshirish tajriba-sinov tariqasida yo‘lga qo‘yiladi.
Ushbu o‘zgarishlar soliq nazoratini kuchaytirish va tartibni yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.

В Узбекистане платежи постепенно переходят на безналичную форму
В Узбекистане предпринимаются важные шаги по регулированию финансовой системы, сокращению доли теневой экономики и развитию современных платежных технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 1 апреля 2026 года некоторые платежи будут осуществляться только в безналичной форме. Об этом 10 декабря был принят указ президента, который официально опубликован Министерством юстиции.
Согласно новому порядку, услуги государственных учреждений, оплата электроэнергии, газа и питьевой воды, торговля алкогольной и табачной продукцией, покупка топлива и электроэнергии, товары и услуги стоимостью свыше 25 миллионов сумов, а также продажа недвижимости или автомобилей возрастом не более 10 лет будут осуществляться исключительно через электронные платежи. Эти меры направлены на повышение прозрачности экономики, снижение риска мошенничества и широкое внедрение современных способов оплаты.
Согласно указу, к 2030 году планируется сократить долю теневой экономики в ВВП в 1,3 раза и довести долю безналичных платежей в сферах торговли и услуг до 75 процентов. Это будет способствовать обеспечению экономической стабильности.
До 1 января 2026 года все юридические лица должны иметь единый QR-код для приема электронных платежей. С 1 июля использование QR-кода станет обязательным требованием.
Отказ от использования QR-кода будет рассматриваться как нарушение правил торговли. Это требование направлено на упрощение процесса оплаты и защиту прав потребителей.
Кроме того, с 1 января 2026 года экологический и сертификат соответствия на импортные товары будет выдаваться сроком на один год. С 1 марта в качестве эксперимента вводится подача годовой декларации о доходах сотрудниками налоговых органов, а также физическими лицами, проживающими в городах Навои и Чирчик.