Alkogol va tamaki faqat kartada sotiladi
2026 yil 1 apreldan boshlab, mamlakatda alkogol va tamaki mahsulotlarini naqd pul orqali xarid qilish taqiqlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mahsulotlar endilikda faqatgina plastik karta yoki elektron to‘lov tizimlari orqali sotiladi. Hukumat tomonidan qabul qilingan ushbu qaror mahsulot aylanmasida shaffoflikni oshirish va nazoratni kuchaytirish maqsadida joriy etilgan.
Shu sababli, 2026 yildan boshlab alkogol va sigaret xarid qilish uchun POS-terminal yoki mobil to‘lov vositalari asosiy usulga aylanadi. Mazkur tartib, bir tomondan, noqonuniy savdoni kamaytirishga, ikkinchi tomondan esa iqtisodiyotda ochiqlikni ta'minlashga xizmat qiladi.
Yangi qoidalar ko‘pchilikning e’tiborini tortmoqda, shu bois yaqinlaringizni ham bu o‘zgarishlar haqida xabardor qilish tavsiya etiladi. Ushbu yangilik haqida batafsil ma’lumotni rasmiy manbalardan, jumladan one.uz saytida kuzatishingiz mumkin.

Алкоголь и табак продаются только по карте
С 1 апреля 2026 года в стране будет запрещена покупка алкогольной и табачной продукции за наличные деньги. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти товары теперь будут продаваться только через пластиковые карты или электронные платежные системы. Это решение, принятое правительством, введено с целью повышения прозрачности оборота продукции и усиления контроля.
Поэтому с 2026 года основным способом покупки алкоголя и сигарет станут POS-терминалы или мобильные платежные средства. Этот порядок, с одной стороны, способствует снижению нелегальной торговли, а с другой — обеспечивает прозрачность в экономике.
Новые правила привлекают внимание многих, поэтому рекомендуется информировать своих близких об этих изменениях. Подробную информацию об этом нововведении можно отслеживать на официальных источниках, в том числе на сайте one.uz.