Paragvay Prezidenti O‘zbekistonga rasmiy tashrif buyuradi
2025-yil 11–13-dekabr kunlari Paragvay Respublikasi Prezidenti Santyago Penya O‘zbekiston Respublikasiga rasmiy tashrif bilan kelishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tashrif davomida Toshkent shahrida oliy darajadagi muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Ushbu uchrashuvlarda O‘zbekiston va Paragvay o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy va gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va kimyo sanoati, raqamlashtirish, turizm va sport sohalarida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratilishi kutilmoqda. Ushbu yo‘nalishlardagi sheriklik ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Prezident Santyago Penya tashrif davomida Xalqaro avtomobil federatsiyasi Bosh assambleyasida ishtirok etadi. Shuningdek, federatsiya tomonidan tashkil etilgan sport musobaqalari g‘oliblarini taqdirlash marosimida qatnashadi.
Mazkur tashrif O‘zbekiston va Paragvay o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash va ustuvor yo‘nalishlarni belgilashda muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda. Manba: one.uz

Президент Парагвая совершит официальный визит в Узбекистан
С 11 по 13 декабря 2025 года ожидается официальный визит Президента Республики Парагвай Сантьяго Пенья в Республику Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе визита планируется проведение переговоров на высшем уровне в городе Ташкент. На этих встречах будут обсуждаться вопросы развития сотрудничества между Узбекистаном и Парагваем в политической, торгово-экономической, культурной и гуманитарной сферах.
Также ожидается особое внимание вопросам установления практического сотрудничества в сельском хозяйстве, пищевой и химической промышленности, цифровизации, туризме и спорте. Партнерство в этих направлениях будет способствовать дальнейшему укреплению связей между двумя странами.
Президент Сантьяго Пенья примет участие в Генеральной ассамблее Международной автомобильной федерации в ходе визита. Кроме того, он будет присутствовать на церемонии награждения победителей спортивных соревнований, организованных федерацией.
Этот визит ожидается важным шагом для вывода взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Парагваем на новый уровень, укрепления двусторонних связей и определения приоритетных направлений. Источник: one.uz