Fransiyalik sayyohlar oqimi O‘zbekistonda ortmoqda
So‘nggi yillarda O‘zbekistonning xalqaro turizm sohasidagi mavqei sezilarli darajada oshib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, Yevropa mamlakatlari, xususan, Fransiyadan kelayotgan sayyohlar oqimi ko‘payayotganini kuzatish mumkin. Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilning yanvar–oktyabr oylarida O‘zbekistonga 27,5 ming nafar Fransiya fuqarosi tashrif buyurgan.
Bu o‘tgan yilning shu davri bilan solishtirilganda 5,8 ming nafarga yoki 27 foizga ko‘pdir. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, fransuz sayyohlarining bunday faol oqimi mamlakatimizning ochiq turizm siyosati, vizasiz rejim va xavfsiz sayohat muhiti bilan bog‘liq.
Bundan tashqari, boy tarixiy meros, milliy madaniyat va mehmondo‘stlik ham Fransiya fuqarolari uchun O‘zbekistonni jozibador manzilga aylantirmoqda. Ayniqsa, Samarqand, Buxoro va Xiva kabi tarixiy shaharlarga bo‘lgan qiziqish yuqori.
Statistik ma’lumotlarga qaraganda, Fransiyadan kelgan sayyohlarning asosiy qismi, ya’ni 25,2 ming nafari sayohat maqsadida tashrif buyurgan. Shuningdek, 1,1 ming nafar kishi xizmat safari uchun, 1 ming kishi esa qarindoshlarini yo‘qlash maqsadida kelgan.
Ta’lim olish uchun kelganlar soni 76 nafar, tijorat ishlari bilan tashrif buyurganlar esa 20 nafarni tashkil etgan. Ushbu ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekistonning turizm sohasidagi yutuqlari xalqaro miqyosda e’tirof etilmoqda.
Milliy taomlar, madaniy tadbirlar va tarixiy obidalar xorijlik mehmonlar orasida katta qiziqish uyg‘otmoqda. Fransiyalik sayyohlar sonining o‘sishi esa mamlakatimiz turizm sohasining to‘g‘ri yo‘nalishda rivojlanayotganini ko‘rsatadi.
Agar bu tendensiya davom etsa, O‘zbekiston Yevropa sayyohlik bozorida yanada mustahkam mavqega ega bo‘lishi kutilmoqda.

Поток французских туристов в Узбекистане растет
В последние годы международный туристический статус Узбекистана значительно укрепляется. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно заметно увеличение потока туристов из европейских стран, в частности из Франции. По данным, предоставленным Национальным статистическим комитетом, в период с января по октябрь 2025 года Узбекистан посетили 27,5 тысячи граждан Франции.
Это на 5,8 тысячи человек или на 27 процентов больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. По мнению специалистов, такой активный поток французских туристов связан с открытой туристической политикой нашей страны, безвизовым режимом и безопасной средой для путешествий.
Кроме того, богатое историческое наследие, национальная культура и гостеприимство делают Узбекистан привлекательным направлением для граждан Франции. Особенно высокий интерес вызывают исторические города, такие как Самарканд, Бухара и Хива.
Согласно статистическим данным, основная часть туристов из Франции, а именно 25,2 тысячи человек, приехали с туристическими целями. Также 1,1 тысячи человек посетили страну по деловым поездкам, а 1 тысяча — с целью навестить родственников.
Количество приехавших для обучения составило 76 человек, а по коммерческим делам — 20 человек. Эти данные свидетельствуют о том, что достижения Узбекистана в сфере туризма признаются на международном уровне.
Национальная кухня, культурные мероприятия и исторические памятники вызывают большой интерес у иностранных гостей. Рост числа французских туристов показывает, что туристическая отрасль нашей страны развивается в правильном направлении.
Если эта тенденция сохранится, ожидается, что Узбекистан займет еще более прочное положение на европейском туристическом рынке.