Antibiotiklar faqat elektron retsept bilan sotiladi
O‘zbekistonda dori vositalarini tayinlash va tarqatish tizimida muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda antibiotiklar va tizimli ta’sir ko‘rsatuvchi gormonal preparatlar faqat elektron retsept asosida sotiladi. Ushbu yangilik dori vositalarining tartibga solinishi va ularning noqonuniy aylanmasini oldini olishga qaratilgan.
Yangi tartibga binoan, bemorga tayinlangan dori-darmonlar haqidagi barcha ma’lumotlar shifokor tomonidan maxsus elektron tizimga kiritiladi. Shundan so‘ng, retsept raqamli tasdiqlanadi va rasmiy hujjat sifatida foydalanishga tayyor bo‘ladi.
Bu esa dori vositalarining nazoratini kuchaytirib, ularning noto‘g‘ri qo‘llanishini cheklash imkonini beradi. Sog‘liqni saqlash vazirligi bu jarayonni samarali tashkil etish uchun maxsus Ekspertlar kengashini tuzmoqda.
Ushbu kengash elektron retsept orqali sotiladigan dori vositalarining aniq ro‘yxatini shakllantiradi. Birinchi bosqichda faqat antibiotiklar va tizimli ta’sir ko‘rsatuvchi gormonal preparatlar ushbu tizim orqali tayinlanadi.
Bundan tashqari, surunkali kasalliklarga chalingan yoki yotoq rejimida davolanayotgan bemorlar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratiladi. Ular 1003 qisqa raqamli Call-markaz orqali oilaviy shifokor yoki tor soha mutaxassisiga masofadan murojaat qilib, davolash kursini davom ettirish uchun elektron retsept olishlari mumkin bo‘ladi.
Ushbu yangi tartib nafaqat bemorlar, balki tibbiyot tizimi uchun ham qulay va shaffof yechim bo‘lishi kutilmoqda. Manba: zamin.uz

Антибиотики продаются только по электронному рецепту
В Узбекистане происходят важные изменения в системе назначения и распространения лекарственных средств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь антибиотики и системно действующие гормональные препараты продаются только на основании электронного рецепта. Эта новация направлена на регулирование оборота лекарственных средств и предотвращение их незаконного обращения.
Согласно новому порядку, вся информация о назначенных пациенту лекарствах вносится врачом в специальную электронную систему. После этого рецепт подтверждается в цифровом виде и становится готовым к использованию в качестве официального документа.
Это усиливает контроль за лекарственными средствами и ограничивает их неправильное применение. Министерство здравоохранения создает специальный Экспертный совет для эффективной организации этого процесса.
Данный совет формирует точный перечень лекарств, продаваемых по электронным рецептам. На первом этапе по этой системе назначаются только антибиотики и системно действующие гормональные препараты.
Кроме того, для пациентов с хроническими заболеваниями или находящихся на постельном режиме создаются дополнительные удобства. Они смогут дистанционно обратиться к семейному врачу или узкому специалисту через короткий номер Call-центра 1003 и получить электронный рецепт для продолжения курса лечения.
Ожидается, что этот новый порядок станет удобным и прозрачным решением не только для пациентов, но и для системы здравоохранения. Источник: zamin.uz