Tog‘li hududlarda qor ko‘chishi xavfi oshdi
O‘zgidromet xizmati O‘zbekistonning tog‘li hududlarida xavfli tabiiy hodisalar yuzaga kelishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 17–22 dekabr kunlari ob-havo sharoitining o‘zgarishi, yog‘ingarchilikning ko‘payishi va haroratning pasayishi tufayli ayrim hududlarda qor ko‘chishi xavfi ortadi. Xususan, Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Jizzax, Toshkent va Namangan viloyatlarining tog‘li tumanlarida bu xavf kuzatilishi mumkin.
Ayniqsa, tog‘ etaklarida joylashgan aholi punktlari va dam olish maskanlari xavf zonasida bo‘lib, bu joylarda yashovchi fuqarolar va tashrif buyuruvchilar ehtiyotkor bo‘lishlari zarur. Mutaxassislar ushbu hududlarda yashovchi aholi, sayyohlar va tog‘ yo‘llarida harakatlanayotgan haydovchilarni xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishga chaqirmoqda.
Har qanday loqaydlik jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Shu sababli, barcha fuqarolar ehtiyot choralarini ko‘rishi va rasmiy ogohlantirishlarga amal qilishi lozim.

В горных районах возрос риск схода лавин
Служба Узгидромета предупредила о возможном возникновении опасных природных явлений в горных районах Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, в период с 17 по 22 декабря из-за изменения погодных условий, увеличения осадков и понижения температуры в некоторых районах возрастает риск схода лавин. В частности, эта опасность может наблюдаться в горных районах Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Джизакской, Ташкентской и Наманганской областей.
Особенно в зоне риска находятся населённые пункты и места отдыха, расположенные у подножия гор, поэтому гражданам, проживающим в этих местах, а также посетителям необходимо быть осторожными. Специалисты призывают жителей этих районов, туристов и водителей, передвигающихся по горным дорогам, строго соблюдать правила безопасности.
Любая неосторожность может привести к серьёзным последствиям. Поэтому всем гражданам следует принимать меры предосторожности и соблюдать официальные предупреждения.