Prezident Shavkat Mirziyoyev Yunusobod tumanida barpo etilgan ushbu zamonaviy kogeneratsiya stansiyasi faoliyati bilan tanishdi. Mazkur loyiha aholi va iqtisodiy obyektlarni qish mavsumida elektr hamda issiqlik energiyasi bilan barqaror ta’minlash maqsadida amalga oshirilgan.
Yunusoboddagi 4-issiqlik markazi hududida davlat-xususiy sheriklik asosida qurilgan stansiya 100 MVt quvvatga ega. Loyiha Xitoyning "CNTIC" kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilib, buning uchun 65 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya jalb qilingan.
Markazga Buyuk Britaniyaning "Rolls-Royce" kompaniyasi ishlab chiqargan 70 ta gaz-porshen uskunasi o‘rnatilgan. Loyiha doirasida issiqlik ta’minoti infratuzilmasi to‘liq rekonstruksiya qilindi, eski issiqlik magistrallari izolyatsiyali quvurlar bilan almashtirildi.
Bu energiya yo‘qotishlarini sezilarli darajada kamaytirishga xizmat qiladi. Yangi markaz yiliga 876 million kilovatt-soat elektr energiyasi va 858 ming gigakaloriya issiqlik energiyasi ishlab chiqaradi.
Shuningdek, 35 million kub metr tabiiy gaz tejalishi kutilmoqda. Markaz faoliyati natijasida Yunusobod, Olmazor, Shayxontohur, Mirzo Ulug‘bek va Yakkasaroy tumanlaridagi 1 846 ta obyekt doimiy issiqlik energiyasi bilan ta’minlanadi.
Ularning 1 400 tasi aholi xonadonlari bo‘lib, qolgan qismi ijtimoiy soha obyektlari hisoblanadi. Bundan tashqari, 292 ming xonadonga elektr energiyasi barqaror yetkazib beriladi.
Loyiha nafaqat energiya tejamkorligini oshiradi, balki ekologik jihatdan ham muhim ahamiyatga ega. Issiqlik energiyasi ishlab chiqarishga ketadigan xarajatlar 40-45 foizga qisqaradi, atmosferaga chiqariladigan zararli moddalar miqdori kamayadi va oqova suv tashlanmalari yo‘q qilinadi.
Davlat rahbari mazkur markaz ishlarini ko‘zdan kechirar ekan, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik, issiqlik markazlarini rivojlantirish va obodonlashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar bilan tanishdi. Toshkent shahridagi 11 mingdan ortiq ko‘p qavatli uylarga xizmat ko‘rsatayotgan 358 ta boshqaruv servis kompaniyalarining mavsumga tayyorligi ham o‘rganildi.
Prezident ularning faoliyati aholi hayotiga bevosita ta’sir qilishi sababli uzluksiz va aniq ishlashini ta’kidladi. Shuningdek, obodonlashtirish, energetika, qurilish va servis sohalariga mas’ul rahbarlarga mavsum davomida tizimli va muvofiqlashgan holda ishlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bu kabi loyihalar poytaxt infratuzilmasini zamonaviylashtirish va aholiga qulaylik yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi. Manba: Zamin.uz.

В Ташкенте запущен новый тепловой центр
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой современной когенерационной станции, построенной в районе Юнусабад. Этот проект реализован с целью стабильного обеспечения населения и экономических объектов электроэнергией и теплом в зимний период.
Станция, построенная на территории 4-го теплового центра в Юнусабаде на основе государственно-частного партнерства, имеет мощность 100 МВт. Проект реализован в сотрудничестве с китайской компанией "CNTIC", для чего привлечено 65 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций.
В центре установлено 70 газопоршневых установок производства британской компании "Rolls-Royce". В рамках проекта полностью реконструирована инфраструктура теплоснабжения, старые тепловые магистрали заменены на изолированные трубы.
Это способствует значительному снижению потерь энергии. Новый центр ежегодно производит 876 миллионов киловатт-часов электроэнергии и 858 тысяч гигакалорий тепловой энергии.
Также ожидается экономия 35 миллионов кубометров природного газа. В результате работы центра 1846 объектов в районах Юнусабад, Олмазор, Шайхантахур, Мирзо Улугбек и Яккасарай будут постоянно обеспечиваться тепловой энергией.
Из них 1400 — жилые дома, остальные — объекты социальной сферы. Кроме того, 292 тысячи квартир будут стабильно обеспечены электроэнергией.
Проект не только повышает энергоэффективность, но и имеет важное экологическое значение. Расходы на производство тепловой энергии сокращаются на 40-45%, уменьшается количество вредных веществ, выбрасываемых в атмосферу, и ликвидируются сточные воды.
Глава государства, ознакомившись с работой центра, также ознакомился с подготовкой к осенне-зимнему периоду, развитием и благоустройством тепловых центров. Было изучено состояние готовности 358 управляющих сервисных компаний, обслуживающих более 11 тысяч многоэтажных домов в Ташкенте, к сезону.
Президент подчеркнул, что их деятельность напрямую влияет на жизнь населения, поэтому должна быть непрерывной и точной. Кроме того, руководителям, ответственным за благоустройство, энергетику, строительство и сервис, даны поручения работать системно и скоординированно в течение сезона.
Подобные проекты имеют важное значение для модернизации инфраструктуры столицы и создания удобств для населения. Источник: Zamin.uz.