Toshkent shahrida transport tizimini yaxshilash va tirbandlikni kamaytirish maqsadida muhim yangiliklar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-dekabr kuni o‘tkazgan yig‘ilishda poytaxtga tashrif buyuruvchi haydovchilar o‘z avtomobillarini shahar tashqarisida maxsus avtoturargohlarda qoldirib, shaharga jamoat transportida kirishi mumkin bo‘lishini ta’kidladi. Dekabr oyida imzolangan qarorga ko‘ra, Toshkentda transport boshqaruvi yangi bosqichga o‘tadi.
Shaharda yagona intellektual boshqaruv markazi tashkil etilib, u sun’iy intellekt yordamida harakat oqimini tahlil qiladi. Ushbu tizim tirbandliklarni oldindan aniqlash va yo‘l-transport hodisalarining oldini olishga xizmat qiladi.
Kelgusi yilda poytaxtga kirishdagi ikki tekshiruv posti shahar tashqarisiga ko‘chiriladi, yana uchta posti rekonstruksiya qilinadi. Ushbu hududlarda 3,5 ming yuk mashinasi va 5,5 ming yengil avtomobil uchun avtoturargohlar quriladi.
Shuningdek, haydovchilar va yo‘lovchilar uchun kempinglar tashkil etilib, qulay sharoitlar yaratiladi. Ushbu nuqtalar jamoat transporti tarmog‘i bilan bog‘lanadi.
Natijada, mehmonlar o‘z transport vositalarini tashqarida qoldirib, shaharga tez, xavfsiz va arzon jamoat transportida kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shahar hokimligi kelgusi yilda yo‘l harakati sifatini yaxshilash ustida ham ishlaydi.
Xususan, 100 ta aqlli svetoforli chorrahalar joriy etiladi, 30 mingta avtomobil to‘xtash joyi xususiy sektor bilan hamkorlikda quriladi, 300 ta bekat qayta ta’mirlanadi, 40 km piyoda yo‘laklari va 20 km veloyo‘laklar barpo etiladi. Bundan tashqari, 100 km yo‘l ta’mirlanadi, Yunusobod va Yashnobod tumanlarida yo‘l o‘tkazgich va tunnel quriladi, shuningdek, 200 ta elektrobus xarid qilinadi.
Bu chora-tadbirlar poytaxtdagi transport infratuzilmasini zamonaviylashtirish va aholiga qulaylik yaratishga qaratilgan. Mazkur yangiliklar shahar hayotini sezilarli darajada yaxshilashi kutilmoqda.

В Ташкенте обновляется транспортная система: объявлены новые планы
В городе Ташкент объявлены важные нововведения с целью улучшения транспортной системы и снижения пробок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев на заседании 16 декабря подчеркнул, что водители, приезжающие в столицу, смогут оставлять свои автомобили на специальных парковках за пределами города и въезжать в город на общественном транспорте. Согласно решению, подписанному в декабре, управление транспортом в Ташкенте переходит на новый этап.
В городе будет создан единый интеллектуальный центр управления, который с помощью искусственного интеллекта будет анализировать поток движения. Эта система предназначена для предварительного выявления пробок и предотвращения дорожно-транспортных происшествий.
В следующем году два контрольных пункта въезда в столицу будут перенесены за пределы города, а еще три пункта будут реконструированы. В этих районах будут построены парковки на 3,5 тысячи грузовых и 5,5 тысячи легковых автомобилей.
Также для водителей и пассажиров будут организованы кемпинги с комфортными условиями. Эти точки будут связаны с сетью общественного транспорта.
В результате гости смогут оставлять свои транспортные средства снаружи и быстро, безопасно и недорого добираться до города на общественном транспорте. Мэрия города в следующем году также будет работать над улучшением качества дорожного движения.
В частности, будет введено 100 перекрестков с умными светофорами, построено 30 тысяч парковочных мест в сотрудничестве с частным сектором, отремонтировано 300 остановок, построено 40 км пешеходных дорожек и 20 км велодорожек. Кроме того, будет отремонтировано 100 км дорог, построены путепровод и тоннель в районах Юнусабад и Яшнабад, а также приобретено 200 электробусов.
Эти меры направлены на модернизацию транспортной инфраструктуры столицы и создание удобств для населения. Ожидается, что эти нововведения значительно улучшат городскую жизнь.