Tadbirkorlikdagi 1600 dan ortiq talablar bekor qilindi
O‘zbekiston hukumati qaroriga binoan, Adliya vazirligi takliflari asosida tadbirkorlik faoliyatiga oid 1600 dan ortiq majburiy talab va cheklovlar bekor qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hajmdagi qoidalarning bekor qilinishi mamlakatimiz tarixida ilk bor amalga oshirilmoqda. Mazkur qaror bilan tadbirkorlar uchun bir qator ortiqcha majburiyatlar va to‘siqlar olib tashlandi.
Eng muhim o‘zgarishlar qatoriga quyidagilar kiradi: - **Muvofiqlik sertifikati**: Veterinariya xizmati nazorati ostidagi 1568 ta mahsulot uchun muvofiqlik sertifikati olish talabi bekor qilindi. - **Turizm xizmatlari**: Turizm sohasida faoliyat yuritishda ortiqcha cheklovlar bartaraf etildi.
- **Yakka tartibdagi tadbirkorlar (YATT)**: YATT faoliyatida import qiymatiga qo‘yilgan 5000 AQSH dollarlik cheklov olib tashlandi. Shuningdek, turistlarga uy-joyni 30 kungacha ijaraga berish bo‘yicha taqiqlar bekor qilindi va yog‘och mebel ishlab chiqarishdagi ayrim talablar qisqartirildi.
Hukumatning bu qarori tadbirkorlarning ma’muriy jarayonlarda duch keladigan byurokratik to‘siqlarini sezilarli darajada kamaytiradi. Natijada, tadbirkorlar vaqt, xarajat va moliyaviy resurslarini tejash imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Shuningdek, Adliya vazirligi tomonidan tadbirkorlik sohasidagi majburiy talablarning yagona elektron reestri shakllantirilib, unga 36 mingdan ortiq talab kiritilgan. Kelgusida sohalardagi byurokratik to‘siqlarni yanada qisqartirish va tadbirkorlarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish bo‘yicha ishlar davom ettiriladi.
Ushbu islohotlar O‘zbekistonda biznes qilish muhitini yaxshilash va iqtisodiy faollikni oshirish yo‘lida muhim qadamlardan biri sifatida baholanmoqda (manba: one.uz).