O‘zbekiston hukumati qaroriga binoan, Adliya vazirligi takliflari asosida tadbirkorlik faoliyatiga oid 1600 dan ortiq majburiy talab va cheklovlar bekor qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hajmdagi qoidalarning bekor qilinishi mamlakatimiz tarixida ilk bor amalga oshirilmoqda. Mazkur qaror bilan tadbirkorlar uchun bir qator ortiqcha majburiyatlar va to‘siqlar olib tashlandi.
Eng muhim o‘zgarishlar qatoriga quyidagilar kiradi: - **Muvofiqlik sertifikati**: Veterinariya xizmati nazorati ostidagi 1568 ta mahsulot uchun muvofiqlik sertifikati olish talabi bekor qilindi. - **Turizm xizmatlari**: Turizm sohasida faoliyat yuritishda ortiqcha cheklovlar bartaraf etildi.
- **Yakka tartibdagi tadbirkorlar (YATT)**: YATT faoliyatida import qiymatiga qo‘yilgan 5000 AQSH dollarlik cheklov olib tashlandi. Shuningdek, turistlarga uy-joyni 30 kungacha ijaraga berish bo‘yicha taqiqlar bekor qilindi va yog‘och mebel ishlab chiqarishdagi ayrim talablar qisqartirildi.
Hukumatning bu qarori tadbirkorlarning ma’muriy jarayonlarda duch keladigan byurokratik to‘siqlarini sezilarli darajada kamaytiradi. Natijada, tadbirkorlar vaqt, xarajat va moliyaviy resurslarini tejash imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Shuningdek, Adliya vazirligi tomonidan tadbirkorlik sohasidagi majburiy talablarning yagona elektron reestri shakllantirilib, unga 36 mingdan ortiq talab kiritilgan. Kelgusida sohalardagi byurokratik to‘siqlarni yanada qisqartirish va tadbirkorlarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish bo‘yicha ishlar davom ettiriladi.
Ushbu islohotlar O‘zbekistonda biznes qilish muhitini yaxshilash va iqtisodiy faollikni oshirish yo‘lida muhim qadamlardan biri sifatida baholanmoqda (manba: one.uz).

В предпринимательстве отменены более 1600 требований
В соответствии с решением правительства Узбекистана, на основе предложений Министерства юстиции отменено более 1600 обязательных требований и ограничений, связанных с предпринимательской деятельностью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отмена такого объёма правил осуществляется впервые в истории нашей страны. Данное решение сняло ряд излишних обязательств и препятствий для предпринимателей.
К числу наиболее важных изменений относятся следующие: - **Сертификат соответствия**: Отменено требование получения сертификата соответствия для 1568 товаров, находящихся под контролем ветеринарной службы. - **Туристические услуги**: Устранены излишние ограничения в сфере туризма.
- **Индивидуальные предприниматели (ИП)**: Снято ограничение на импорт в размере 5000 долларов США для деятельности ИП. Также отменены запреты на сдачу жилья туристам на срок до 30 дней, а некоторые требования к производству деревянной мебели сокращены.
Это решение правительства значительно снизит бюрократические препятствия, с которыми сталкиваются предприниматели в административных процессах. В результате предприниматели смогут экономить время, затраты и финансовые ресурсы.
Кроме того, Министерством юстиции сформирован единый электронный реестр обязательных требований в сфере предпринимательства, включающий более 36 тысяч требований. В дальнейшем работы по сокращению бюрократических барьеров в различных сферах и созданию дополнительных удобств для предпринимателей будут продолжены.
Эти реформы рассматриваются как важный шаг на пути улучшения бизнес-климата и повышения экономической активности в Узбекистане (источник: one.uz).