Toshkentda tirbandlikni kamaytirish uchun yangi rejalar e’lon qilindi
Toshkent shahrida transport tizimini takomillashtirish va tirbandlikni kamaytirish maqsadida yangi rejalar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-dekabr kuni o‘tkazgan yig‘ilishda poytaxtga tashrif buyuruvchi haydovchilar o‘z avtomobillarini shahar tashqarisida tashkil etiladigan yirik avtoturargohlarda qoldirib, markazga jamoat transportida kirishlari mumkin bo‘lishini ta’kidladi. Dekabr oyi boshida imzolangan maxsus qarorga ko‘ra, Toshkentda transport boshqaruvi yangi bosqichga ko‘tariladi.
Shaharda yagona intellektual boshqaruv markazi tashkil etiladi. U harakat oqimini sun’iy intellekt yordamida tahlil qilib, tirbandliklarni oldindan aniqlash va yo‘l-transport hodisalarining oldini olishga xizmat qiladi.
2024-yilda poytaxtga kirishdagi ikkita tekshiruv posti shahar tashqarisiga ko‘chiriladi, yana uchta post rekonstruksiya qilinadi. Ushbu joylarda 3,5 ming yuk avtomobili va 5,5 ming yengil mashina uchun avtoturargohlar quriladi.
Shuningdek, haydovchilar va yo‘lovchilar uchun qulay kempinglar tashkil etiladi. Eng muhimi, bu nuqtalar jamoat transporti tarmog‘i bilan bog‘lanadi.
Shunday qilib, mehmonlar o‘z avtomobillarini tashqarida qoldirib, shaharga tez, xavfsiz va qulay jamoat transporti orqali kirishlari mumkin. Shahar hokimligiga transport tizimini rivojlantirish bo‘yicha muhim vazifalar yuklatilgan.
Jumladan, 100 ta “aqlli” svetoforli chorrahalarni joriy etish, 30 mingta avtomobil to‘xtash joyini xususiy sektor bilan hamkorlikda tashkil etish, 300 ta bekatni qayta qurish, 40 kilometr piyoda yo‘laklari va 20 kilometr veloyo‘laklarni barpo etish, 100 kilometr yo‘lni ta’mirlash, shuningdek, Yunusobod va Yashnobodda yo‘l o‘tkazgich va tunnel qurish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, 200 ta elektrobus xarid qilish vazifasi ham belgilangan.

В Ташкенте объявлены новые планы по снижению пробок
В Ташкенте объявлены новые планы по совершенствованию транспортной системы и снижению пробок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев на заседании 16 декабря подчеркнул, что водители, приезжающие в столицу, смогут оставлять свои автомобили на крупных парковках за пределами города и добираться до центра на общественном транспорте. Согласно специальному постановлению, подписанному в начале декабря, управление транспортом в Ташкенте выйдет на новый уровень.
В городе будет создан единый интеллектуальный центр управления. Он будет анализировать движение с помощью искусственного интеллекта, что позволит заранее выявлять пробки и предотвращать дорожно-транспортные происшествия.
В 2024 году два пункта контроля на въезде в столицу будут перенесены за пределы города, а еще три пункта пройдут реконструкцию. В этих местах будут построены парковки на 3,5 тысячи грузовых и 5,5 тысячи легковых автомобилей.
Кроме того, для водителей и пассажиров будут организованы удобные кемпинги. Главное, что эти точки будут связаны с сетью общественного транспорта.
Таким образом, гости смогут оставлять свои автомобили снаружи и быстро, безопасно и удобно добираться до города на общественном транспорте. Городской администрации поручено выполнение важных задач по развитию транспортной системы.
В частности, планируется внедрение 100 «умных» светофоров на перекрестках, организация 30 тысяч парковочных мест в сотрудничестве с частным сектором, реконструкция 300 остановок, строительство 40 километров пешеходных дорожек и 20 километров велодорожек, ремонт 100 километров дорог, а также строительство путепроводов и туннеля в Юнусабаде и Яшнабаде. Кроме того, запланирована закупка 200 электробусов.
Эти меры направлены на значительное улучшение транспортного движения в Ташкенте и создание удобств для жителей. Источник: zamin.uz