O‘zbekiston turizmi 2025 yilda rekord natijalarga erishdi
2025 yilning yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekiston turizm sohasida sezilarli yutuqlarga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jahon turizm reytingida mamlakat o‘sish sur’ati bo‘yicha yettinchi o‘rinni egalladi. Bu haqda Turizm qo‘mitasi World Tourism Barometer xalqaro hisobotiga asoslanib ma’lum qildi.
Mazkur ko‘rsatkichlar nafaqat mamlakat uchun quvonarli, balki strategik jihatdan ham muhim ahamiyatga ega. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekistonga tashrif buyurgan xorijiy sayyohlar soni 2019 yilgi pandemiyagacha bo‘lgan davrdagi ko‘rsatkichdan 73 foizga yuqori bo‘ldi.
Bu esa mamlakatning xalqaro turizm bozoridagi mavqei tiklanib, yangi bosqichga ko‘tarilganini ko‘rsatadi. Yevropa mintaqasida O‘zbekiston turizm oqimini tiklash bo‘yicha ikkinchi o‘rinni egalladi.
Shu bilan birga, 2024 yilga nisbatan turizm sohasida 13 foizlik o‘sish qayd etildi. 2025 yil O‘zbekiston turizmi uchun rekord natijalar yili bo‘ldi.
Yil davomida mamlakatga 10,7 milliondan ortiq xorijiy mehmon tashrif buyurdi. Aprel oyidan boshlab har oyda 1 milliondan ko‘proq sayyoh kelayotgani sohada yangi tendensiya shakllanayotganini anglatadi.
Bundan tashqari, turizm xizmatlari eksporti hajmi ham sezilarli darajada oshib, 4,4 milliard dollardan oshdi. Ushbu yutuqlar vizasiz rejimning kengaytirilishi, avia va temiryo‘l qatnovlarining ko‘payishi, shuningdek, mamlakatning xalqaro miqyosda faol targ‘ib qilinishi bilan bog‘liq.
Samarqand, Buxoro va Xiva an’anaviy ravishda asosiy sayyohlik markazlari bo‘lib qolmoqda. Shu bilan birga, ekologik, gastronomik va mintaqaviy turizm yo‘nalishlariga talab ortib bormoqda.
Uzoq xorijiy davlatlardan kelayotgan sayyohlar ulushining ko‘payishi esa O‘zbekistonning jahon turizm xaritasidagi jozibadorligini mustahkamlayotganidan dalolat beradi. Umuman olganda, 2025 yil natijalari O‘zbekiston turizmi uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochib, mamlakatni dunyo turizm sohasida yetakchi yo‘nalishlardan biriga aylanish sari qadam tashlashiga zamin yaratdi.

Туризм Узбекистана достиг рекордных результатов в 2025 году
В период с января по сентябрь 2025 года Узбекистан достиг значительных успехов в сфере туризма. Об этом сообщает Zamin.uz.
В мировом рейтинге туризма страна заняла седьмое место по темпам роста. Об этом сообщил Комитет по туризму, основываясь на международном отчёте World Tourism Barometer.
Эти показатели не только радуют страну, но и имеют стратегическое значение. Согласно официальным данным, в 2025 году количество иностранных туристов, посетивших Узбекистан, превысило показатели до пандемии 2019 года на 73 процента.
Это свидетельствует о восстановлении позиций страны на международном туристическом рынке и выходе на новый уровень. В европейском регионе Узбекистан занял второе место по восстановлению туристического потока.
Кроме того, по сравнению с 2024 годом в туристической сфере зафиксирован рост на 13 процентов. 2025 год стал годом рекордных результатов для туризма Узбекистана.
За год страну посетило более 10,7 миллиона иностранных гостей. Начиная с апреля, каждый месяц приезжает более миллиона туристов, что свидетельствует о формировании новой тенденции в отрасли.
Кроме того, объём экспорта туристических услуг значительно вырос и превысил 4,4 миллиарда долларов. Эти достижения связаны с расширением безвизового режима, увеличением авиаперелётов и железнодорожных сообщений, а также активным международным продвижением страны.
Самарканд, Бухара и Хива традиционно остаются основными туристическими центрами. Вместе с тем растёт спрос на экологический, гастрономический и региональный туризм.
Увеличение доли туристов из дальних зарубежных стран свидетельствует о укреплении привлекательности Узбекистана на мировой туристической карте. В целом, результаты 2025 года открывают новые возможности для туризма Узбекистана и создают основу для того, чтобы страна стала одним из ведущих направлений в мировой туристической отрасли.