SCHR harbiy xizmat narxi oshdi: 8,89 mln so‘m
O‘zbekistonda eng kam ish haqi miqdorining oshirilishi harbiy xizmat bilan bog‘liq to‘lovlarga ham ta’sir ko‘rsatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2023-yil 1-avgustdan boshlab mamlakatda minimal ish haqi 10 foizga oshib, 1 million 271 ming so‘m qilib belgilandi. Bu o‘zgarish Safarbarlik chaqiruv rezervi (SCHR) doirasida xizmat o‘tashni rejalashtirayotgan fuqarolar uchun yangi to‘lov miqdorlarini keltirib chiqardi.
Amaldagi qonunchilikka muvofiq, SCHRda bir oylik harbiy xizmat narxi eng kam ish haqining yetti baravari miqdorida belgilanadi. Ushbu hisob-kitoblarga ko‘ra, xizmat narxi hozirda 8 million 890 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Mazkur miqdor avvalgi narxlarga nisbatan sezilarli darajada yuqorilagan. Safarbarlik chaqiruv rezervi qisqa muddatda harbiy xizmatni o‘tash imkonini beruvchi tizim sifatida faoliyat yuritadi.
Ushbu xizmat turi, ayniqsa, ish joyi yoki shaxsiy rejalari tufayli uzoq muddatli harbiy xizmatni o‘tash imkoniyatiga ega bo‘lmagan fuqarolar orasida ommalashgan. To‘lov miqdorining oshishi esa ushbu xizmatni tanlayotganlar uchun oldindan rejalashtirishni yanada muhimlashtirmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, ish haqi oshishi bilan bog‘liq bunday o‘zgarishlar ijtimoiy va iqtisodiy jarayonlarning tabiiy davomidir. Shu bilan birga, harbiy xizmat shartlari va to‘lovlari haqida oldindan ma’lumotga ega bo‘lish fuqarolarga to‘g‘ri qaror qabul qilishda yordam beradi.

SCHR стоимость военной службы выросла: 8,89 млн сум
В Узбекистане повышение минимальной заработной платы также повлияло на платежи, связанные со службой в армии. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 1 августа 2023 года минимальная заработная плата в стране увеличена на 10 процентов и установлена на уровне 1 миллиона 271 тысячи сумов. Это изменение привело к новым размерам платежей для граждан, планирующих проходить службу в рамках Резерва мобилизационного призыва (SCHR).
В соответствии с действующим законодательством, стоимость одного месяца военной службы в SCHR определяется как семикратный размер минимальной заработной платы. По этим расчетам, стоимость службы сейчас составляет 8 миллионов 890 тысяч сумов.
Эта сумма значительно выросла по сравнению с предыдущими тарифами. Резерв мобилизационного призыва функционирует как система, позволяющая проходить военную службу в краткосрочном формате.
Этот вид службы особенно популярен среди граждан, которые из-за работы или личных планов не имеют возможности проходить долгосрочную военную службу. Повышение размера платежей делает предварительное планирование для выбирающих эту службу еще более важным.
По мнению специалистов, такие изменения, связанные с ростом заработной платы, являются естественным продолжением социальных и экономических процессов. При этом наличие предварительной информации об условиях и оплате военной службы помогает гражданам принимать правильные решения.