Dorilar haqida ma’lumot olish endi oson bo‘ldi
O‘zbekiston aholisi uchun dorilarni retsept asosida yoki retseptsiz sotilishi haqida ma’lumot olish endi yanada osonlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
My.gov.uz portali orqali ishga tushirilgan yangi xizmat yordamida kerakli dori vositasining sotilish tartibini bir necha soniyada bilib olish mumkin. Bu qulaylik, ayniqsa, dorixonaga borishdan avval dorilar haqida aniq ma’lumotga ega bo‘lishni istaganlar uchun juda foydali.
So‘nggi paytlarda dori vositalarining noqonuniy aylanmasiga qarshi choralar kuchaytirilgani sababli ayrim dorilar faqat retsept asosida sotilishi belgilandi. Shu bilan birga, retsept talablarini buzgan dorixonalarning litsenziyasi bekor qilinishi mumkinligi haqida ogohlantirish berildi.
Bu esa aholida va dorixonalar o‘rtasida tushunmovchiliklarga sabab bo‘layotgan edi. Yangi xizmat bu muammolarni bartaraf etishga qaratilgan.
My.gov.uz portalidagi “Retsept asosida va retseptsiz beriladigan dori vositalari haqida ma’lumot” bo‘limi orqali kerakli dori nomini izlash oynasiga kiritish kifoya — tizim dori vositasining sotilish tartibi bo‘yicha aniq ma’lumotni bepul taqdim etadi. Ma’lumki, poytaxt va yana 15 ta hududda “Elektron retsept” tizimi bosqichma-bosqich joriy etilmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan maxsus ro‘yxat asosida ayrim dori vositalari alohida nazorat ostiga olingan. Ushbu onlayn xizmat aholiga qulaylik yaratish bilan birga, dori vositalarining savdosida shaffoflikni ta’minlash va ortiqcha e’tirozlarni kamaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Получение информации о лекарствах теперь стало проще
Для населения Узбекистана получение информации о продаже лекарств по рецепту или без рецепта стало еще проще. Об этом сообщает Zamin.uz.
С помощью нового сервиса, запущенного на портале My.gov.uz, можно за несколько секунд узнать порядок продажи необходимого лекарственного средства. Эта удобство особенно полезна для тех, кто хочет получить точную информацию о лекарствах до посещения аптеки.
В последнее время в связи с усилением мер против незаконного оборота лекарств некоторые препараты были переведены на продажу только по рецепту. При этом было предупреждено, что лицензии аптек, нарушающих требования рецептов, могут быть аннулированы.
Это вызывало недопонимания среди населения и аптек. Новый сервис направлен на устранение этих проблем.
В разделе «Информация о лекарственных средствах, отпускаемых по рецепту и без рецепта» на портале My.gov.uz достаточно ввести название нужного лекарства в поисковую строку — система бесплатно предоставит точную информацию о порядке его продажи. Известно, что в столице и еще в 15 регионах постепенно внедряется система «Электронный рецепт».
На основе специального списка, утвержденного Министерством здравоохранения, некоторые лекарственные средства находятся под особым контролем. Этот онлайн-сервис, помимо удобства для населения, призван обеспечить прозрачность в торговле лекарствами и снизить количество излишних претензий.