Prezident Shavkat Mirziyoyevga 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan yangi strategiya taqdim etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur hujjat bolalarni zo‘ravonlikning barcha ko‘rinishlaridan himoya qilish, ular uchun xavfsiz va sog‘lom muhit yaratishni asosiy maqsad qilib belgilagan. Strategiya doirasida zo‘ravonlik xavfi ostidagi bolalarni erta aniqlash va ularga yordam ko‘rsatish ustuvor vazifa sifatida qayd etilgan.
Xususan, bolalar va ularning oilalariga ijtimoiy, psixologik, ta’limiy va huquqiy xizmatlarni tizimli ravishda taqdim etish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, bolalar uchun kichik hajmli va ochiq formatdagi maxsus markazlar tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Ushbu markazlarda har bir bola uchun individual ish rejasi ishlab chiqilib, uning ta’lim olishi, jamiyatga moslashuvi va rivojlanishiga alohida e’tibor qaratiladi. Strategiyada bolalarning huquqiy manfaatlarini himoya qilish masalasiga ham katta ahamiyat berilgan.
Bolalar bilan ishlaydigan mutaxassislarni maxsus tayyorgarlikdan o‘tkazish, idoralararo hamkorlikni kuchaytirish va protsessual jarayonlarda bolalar huquqlarini kafolatlash asosiy yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. Bundan tashqari, ijtimoiy xavf ostidagi bolalarni ta’limga jalb qilish, kasbga yo‘naltirish va jamiyat hayotiga moslashtirish choralari ham belgilab berilgan.
Oilalar bilan ishlash bo‘yicha zo‘ravonlik xavfini kamaytirish, ota-onalarni qo‘llab-quvvatlash, psixologik va ijtimoiy yordam xizmatlarini yo‘lga qo‘yish vazifalari belgilangan. Shu bilan birga, bolalarni himoya qilish tizimini yaxshilash maqsadida yagona elektron platforma va zo‘ravonlik holatlari bo‘yicha hisob va monitoring tizimi joriy etilishi rejalashtirilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev strategiya ijrosini izchil ta’minlash va nazorat qilish bo‘yicha mas’ullarga aniq topshiriqlar berdi. Ushbu strategiya bolalar huquqlarini himoya qilish va ularning xavfsizligini ta’minlash yo‘lida muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.

Представлена новая стратегия по защите детей
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена новая стратегия на 2026–2030 годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ определяет основной целью защиту детей от всех форм насилия, создание для них безопасной и здоровой среды. В рамках стратегии приоритетной задачей отмечено раннее выявление детей, находящихся в зоне риска насилия, и оказание им помощи.
В частности, планируется систематическое предоставление социального, психологического, образовательного и правового обслуживания детям и их семьям. Также предусмотрено создание специальных центров малого формата и открытого типа для детей.
В этих центрах для каждого ребенка будет разработан индивидуальный план работы, уделено особое внимание его обучению, адаптации в обществе и развитию. В стратегии также уделено большое внимание защите правовых интересов детей.
Одним из основных направлений является специальная подготовка специалистов, работающих с детьми, усиление межведомственного сотрудничества и обеспечение прав детей в процессуальных процедурах. Кроме того, предусмотрены меры по привлечению детей, находящихся в социально опасном положении, к обучению, профессиональной ориентации и адаптации к жизни в обществе.
В работе с семьями поставлены задачи по снижению риска насилия, поддержке родителей, организации психологической и социальной помощи. Одновременно с этим, с целью улучшения системы защиты детей планируется внедрение единой электронной платформы и системы учета и мониторинга случаев насилия.
Президент Шавкат Мирзиёев дал четкие поручения ответственным за последовательное обеспечение и контроль исполнения стратегии. Ожидается, что эта стратегия станет важным шагом на пути защиты прав детей и обеспечения их безопасности.