O‘zbekiston va Yaponiya parlamentlari hamkorligi kuchaytiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya Liberal-demokratik partiyasi vitse-prezidenti, Yaponiya parlamentidagi O‘zbekiston bilan do‘stlik ligasi hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan do‘stlik ligasi raisi Taro Aso bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlikni, jumladan parlamentlararo aloqalarni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Tadbirda do‘stlik ligasi a’zolari ham ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishda parlamentlarning o‘rni muhim ekanini ta’kidladi. Shuningdek, parlamentlararo muloqotni muntazam davom ettirish va do‘stlik guruhlarining rolini yanada kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Taro Asoning O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shgan hissasi yuksak baholandi. Uchrashuv yakunida 2026-yilda navbatdagi Parlamentlararo forumni O‘zbekistonda tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston bilan do‘stlik ligasi 2002-yilda tashkil etilgan bo‘lib, hozirda uning tarkibida 40 nafardan ortiq a’zo bor. Ular orasida Yaponiyaning taniqli siyosiy arboblari, nufuzli deputatlar va diplomatlar mavjud.

Сотрудничество парламентов Узбекистана и Японии будет усилено
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу с вице-президентом Либерально-демократической партии Японии, председателем дружеской группы Узбекистана в парламенте Японии, а также председателем дружеской группы по странам Центральной Азии Таро Асо. Об этом сообщает Zamin.uz.
На данной встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития стратегического сотрудничества между двумя странами, в том числе межпарламентских связей. В мероприятии также приняли участие члены дружеской группы.
В ходе встречи стороны подчеркнули важную роль парламентов в развитии многостороннего сотрудничества между Узбекистаном и Японией. Особое внимание было уделено регулярному продолжению межпарламентского диалога и усилению роли дружеских групп.
Высоко была оценена роль Таро Асо в укреплении сотрудничества между Узбекистаном и Японией. По итогам встречи достигнута договорённость о проведении следующего Межпарламентского форума в Узбекистане в 2026 году.
Для справки: дружеская группа с Узбекистаном была создана в 2002 году и в настоящее время насчитывает более 40 членов. Среди них известные японские политические деятели, влиятельные депутаты и дипломаты.