O‘zbekistonda zilzila sezildi, zarar haqida ma’lumot yo‘q
19-dekabr kuni soat 10:39 da Afg‘onistonning Taxor viloyati hududida 6 ball kuchiga ega zilzila qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yer silkinishining epitsentri Toshkentdan taxminan 551 kilometr janubiy-sharqda joylashgan. O‘zbekiston Seysmoprognostik monitoring markazi ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila mamlakatning bir qancha hududlarida sezilgan.
Surxandaryo viloyatida zilzila eng kuchli bo‘lib, yer tebranishlari 4 ballni tashkil etdi. Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarida esa yer silkinishi 3 ball atrofida bo‘ldi.
Jizzax, Sirdaryo va Farg‘ona viloyatlarida 2–3 ball darajasidagi silkinishlar qayd etilgan. Navoiy viloyati, Toshkent shahri, shuningdek, Namangan va Andijon viloyatlarida esa zilzila 2 ball kuchida sezildi.
Hozircha fuqarolar hayoti yoki infratuzilmaga jiddiy zarar yetgani haqida rasmiy ma’lumot berilmadi. Tegishli vazirlik va xizmatlar vaziyatni nazorat ostida ushlab turibdi.
Mutaxassislar aholini xotirjam bo‘lishga, xavfsizlik qoidalariga rioya qilishga va ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirmoqda. Yer silkinishlari xavfi hali ham mavjud bo‘lib, vaziyat doimiy kuzatuv ostida.

В Узбекистане почувствовалось землетрясение, информации о повреждениях нет
19 декабря в 10:39 в провинции Тахар в Афганистане было зафиксировано землетрясение силой 6 баллов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эпицентр этого землетрясения находился примерно в 551 километре к юго-востоку от Ташкента. По данным Узбекского центра сейсмопрогностического мониторинга, землетрясение ощущалось в нескольких регионах страны.
В Сурхандарьинской области землетрясение было самым сильным, колебания достигали 4 баллов. В Кашкадарьинской и Самаркандской областях землетрясение составило около 3 баллов.
В Джизакской, Сырдарьинской и Ферганской областях были зафиксированы колебания силой 2–3 балла. В Навоийской области, городе Ташкент, а также в Наманганской и Андижанской областях землетрясение ощущалось силой 2 балла.
Пока официальной информации о серьезных повреждениях жизни граждан или инфраструктуры не поступало. Соответствующие министерства и службы держат ситуацию под контролем.
Специалисты призывают население сохранять спокойствие, соблюдать правила безопасности и принимать меры предосторожности. Опасность новых землетрясений все еще существует, ситуация находится под постоянным наблюдением.